Ο Αριστοτέλης Σκύδρας πήρε το ντέρμπι των νεοφώτιστων από τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-2 σετ

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και ο Άθλος Ορεστιάδας είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το τρίποντο, κατάφερε να κάνει μίνι ανατροπή και με νίκη 3-2 σετ να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League μετά από συναρπαστικό αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ένταση, πάθος και ωραίο θέαμα.

Η ομάδα της Σκύδρας έκανε ντεμπούτο στο γυμναστήριο των Καλυβίων και για πρώτη φορά εφέτος αγωνίστηκε με τους τρεις Κουβανούς της που ήταν όλοι κορυφαίοι μαζί με τον Κώστα Προύσαλη. Η ομάδα του Παναγιώτη Σδραυκάκη είχε υπεροχή στο σερβίς αποκομίζοντας 12 άσσους και απέφυγε τα λάθη στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας. Η αναμέτρηση έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων.

Ο Άθλος Ορεστιάδας άργησε να μπει στον αγώνα και έχασε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια με την άνοδο του Ντε Πρα και του Γκένοφ ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε 2-1 και 24-23 και 25-24 αλλά δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Ευτύχησε να πάρει το 3ο σετ 27-25 παρότι βρέθηκε να χάνει από τον Αριστοτέλη 24-23 με την επίθεση το λάθος του Ντε Πρα. Ο Γκένοφ και ο Κασαμπαλής με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα στον Άθλο 25-24, ο Τζάκσον ισοφάρισε 25-25 αλλά ο Κάιο με επίθεση και ο Αλγκούλ με μπλοκ άουτ έκαναν το 27-25 και το 2-1 για την ομάδα της Ορεστιάδας

Συναρπαστικό και το 4ο σετ το οποίο κρίθηκε επίσης με 27-25 αλλά για τον Αριστοτέλη παρότι που αυτή τη φορά ο Άθλος ήταν αυτός που έφτασε πρώτος έναν πόντο πριν την κατάκτηση του αγώνα. Προηγήθηκε 24-23 με το χαμένο σερβίς του Τζάκσον και 25-24 με τον Ντε Πρα αλλά ο Τζάκσον με επίθεση ισοφάρισε και τα δύο λάθη του Ντε Πρα (μία άουτ επίθεση και ένα μπλοκ που δέχτηκε από τον Τσέλιο) έκαναν το 27-25 και το 2-2 για την ομάδα της Σκύδρας. Νωρίτερα επεισοδιακό ήταν το ξεκίνημα του 4ου σετ. Ο διαιτητής Βασιλειάδης έδειξε κόκκινες κάρτες σε Ντε Πρα, Κασαμπαλή και Ριζόπουλο και μία ακόμα στον πάγκο των γηπεδούχων, ο Αριστοτέλης προηγήθηκε 9-4, αλλά τα φοβερά σερβίς του Κασαμπαλή στον Φλόρες και τα «πέναλτι» στο φιλέ των παικτών του Άθλου ρέφαραν τις κάρτες του Βασιλειάδη και ο Άθλος ισοφάρισε 9-9.

Στο τάι μπρέικ και στο 7-7 ο Μέντεζ έκανε το 8-7. Ο Προύσαλης πήγε στο σερβίς και με έναν άσσο και συνολικό σερί 6-0 έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στον Αριστοτέλη που έφτασε στην πολύτιμη νίκη κατακτώντας τους πρώτους 2 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 16-25, 25-27, 27-25, 15-10) σε 124 λεπτά.

Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 18 (12/29 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζάκσον 22 (19/34 επ., 3 άσσοι, 58% υπ.- 31% άριστες), Σαντοβάλ 11 (6/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσέλιος 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 7 (4/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ.- 41% άριστες) / Συναδινός (λ, 60% υπ.- 28% άριστες), Παντακίδης, Σδραυκάκης 1 (1/1 επ.), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 3 (2/6 επ., 1 άσσος).

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Τσιουτσιουλούδης 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κάιο 20 (17/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλγκούλ 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.- 22% άριστες), Γκένοφ 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ.- 47% άριστες) / Βελούδης (λ, 69% υπ.- 34% άριστες), Σπανός (λ), Τσολακίδης, Μποζίδης.

Ο προπονητής του Αριστοτέλη Παναγιώτης Σδραυκάκης δήλωσε: «Σαφώς ήταν η νίκη ο πρώτος μας στόχος. Από κει και πέρα, έγινε πολύ δύσκολο το ματς. Η νίκη μας ήταν αγχωτική και αυτό έχει να κάνει πιστεύω από το γεγονός ότι παίζαμε πρώτη φορά όλοι μαζί σε ένα παιχνίδι πρωταθλήματος. Για το επόμενο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, περιμένουμε να τακτοποιηθούν κάποια διαδικαστικά θέματα, για να πάμε πλήρεις και με τον Τόρες. Όπως και να χει θα προετοιμαστούμε κατάλληλα εντός της εβδομάδας ώστε στο επόμενο παιχνίδι να πετύχουμε τη νίκη».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης είπε: «Η δυσκολία αυτού του παιχνιδιού ήταν ότι δεν είχαμε εικόνα του Αριστοτέλη. Η προετοιμασία μας δεν είχε πολλές πληροφορίες και έπρεπε να προσαρμοστούμε μέσα στον αγώνα. Δεν ξέραμε πως θα παίξει ο αντίπαλος μας. Μετά το 1ο σετ αλλάξαμε κάποια πράγματα και γίναμε ανταγωνιστικοί. Στο 23-21 του 4ου σετ δεν ήμασταν ψύχραιμοι για να κλείσουμε με τρίποντο. Ο αγώνας που έρχεται με τον Ολυμπιακό θα είναι μία γιορτή για την Ορεστιάδα. Περιμένουμε τον κόσμο στο γήπεδο. Θα δει ποιοτικό βόλεϊ και θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί».

Ο πασαδόρος του Αριστοτέλη Κώστας Προύσαλης δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι ο Άθλος Ορεστιάδας έχει μία καλή ομάδα. Θέλαμε να κερδίσουμε για να ξεκινήσουμε καλά τα παιχνίδια στην έδρα μας. Ξέραμε επίσης ότι θα υπάρχει ένταση και από τις δύο πλευρές γιατί και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη. Θεωρώ ότι οι ομάδες είναι ισάξιες και γι’ αυτό έγινε ένα καλό παιχνίδι. Εμείς στόχο έχουμε παιχνίδι με παιχνίδι να γινόμαστε καλύτεροι και στο τέλος να κάνουμε το ταμείο μας. Θα ηρεμήσουμε μετά το σημερινό παιχνίδι και από αύριο θα προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ. Σίγουρα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ παίζει στην έδρα του και θα θέλει και αυτός τη νίκη πολύ αλλά και εμείς δεν κατεβαίνουμε για να κάνουμε ταξίδι. Θα διαβάσουμε τον ΟΦΗ, θα μας πουν οι προπονητές τι πρέπει να κάνουμε και πιστεύω ότι θα είμαστε βελτιωμένοι σε σχέση με το σημερινό παιχνίδι».

Το λίμπερο του Άθλου Σπύρος Βελούδης είπε: «Δεν ήταν ποιοτικό το παιχνίδι αλλά ήταν ανταγωνιστικό. Είχαμε ευκαιρίες να πάρουμε το τρίποντο αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό να φύγουμε από εδώ με το τρίποντο. Μετά την απώλεια του 4ου σετ οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ και εκεί φανήκαμε κατώτεροι των περιστάσεων».