Με rotation και κόσμο ο Άθλος «ζόρισε» τον ΠΑΟΚ, παρά την ήττα 0-3

Για μια ακόμη φορά στην Ορεστιάδα ο Άθλος έδειξε το ανταγωνιστικό του πρόσωπο, καθώς παρά το “rotation” του Θοδωρή Χουσίδη, η ομάδα μας, με εξαίρεση το 2ο σετ, κόντραρε σοβαρά τον πανίσχυρο ΠΑΟΚ, που με «όπλο» του το σερβίς αλλά και την ανωτερότητά του σε όλους τους τομείς κέρδισε 0-3 (23-25, 12-25, 21-25) σετ.

Στο ματς της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague, ο κ. Χουσίδης στην προσπάθειά του να κάνει σωστή διαχείριση του ρόστερ, ενόψει της δύσκολης συνέχειας, ξεκούρασε τους Κασαμπαλή, Αλγκούλ, Άλμπο δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε Παναγιώτη Μποζίδη, Κώστα Τσιουτσιουλούδη και Κάιο ντε Πρα αντίστοιχα, ώστε άπαντες να είναι έτοιμοι με την έναρξη των πλέι άουτ, να βοηθήσουν ανά πάσα στιγμή την ομάδα, με τους νέους παίκτες μάλιστα να εκμεταλλεύονται την ευκαιρία που τους δόθηκε.

Παρουσία περίπου 2000 φίλων του Άθλου στο νέο κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει από την αρχή στο σερβίς και με συνεχόμενους άσους του Ράπτη να ξεφεύγει με 10-5, ενώ εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των γηπεδούχων αύξησε τη διαφορά στο +6, 15-9. Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα οι Θεσσαλονικείς είχαν τη διαφορά ασφαλείας 21-16, αλλά το καλό μπλοκ του Άθλου και το καλό σερβίς του Γκένοφ μείωσε στον πόντο με Ντε Πρα, 20-21, ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Παρά την προσπάθεια όμως των γηπεδούχων και τους 3 άσους του Γκλαντστοόουν τζούνιορ, που μείωσε σε 24-23 ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά το σετ με 23-25, από χαμένο σερβίς του Βραζιλιάνου κεντρικού μας.

To β’ σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι 4-4, αλλά οι αποτελεσματικές επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις έδωσαν προβάδισμα με 6-10 στον ΠΑΟΚ. Στο 6-11 ο Ιωαννίδης πέρασε στη θέση του Γκένοφ, σε μία προσπάθεια να βελτιωθεί η υποδοχή του Άθλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και έφτασαν με τον Ράπτη στο 8-16. Στο 10-19 ο κ. Χουσίδης πέρασε στο ματς Άλμπο, Διαμαντίδη αντί των Ντε Πρα, Ριζόπουλου, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης από το καλό σερβίς των Γιόρνα και Ράπτη έφτασε άνετα με μπλοκ άουτ του Σκεντράου στο 0-2 σετ με 12-25.

Με τους Ντε Πρα και Ριζόπουλο να επιστρέφουν στο γ’ σετ στο βασικό σχήμα ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα, αλλά με ανεβασμένο μπλοκ και αποτελεσματικό Γκλάντστόουν ο Άθλος έφερε το σκορ στα ίσα, 7-7. Από λάθος των φιλοξενούμενων η ομάδα μας, με τη συγκινητική συμπαράσταση του απίστευτου κόσμου της, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ 12-11 και δείχνοντας το ανταγωνιστικό της πρόσωπο είχε προβάδισμα έως το 15-14. Με άσο του Ράπτη η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα με 21-18. Ο Γκένοφ μείωσε σε 21-23, αλλά ο ΠΑΟΚ με την εκτελεστική δεινότητα του Βαν ντε Ντρις πανηγύρισε με 21-25, μία δίκαιη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.