Το πάλεψε ξανά ο Άθλος με ΠΑΟΚ, αλλά αποκλείστηκε στους “8” του League Cup “N. Σαμαράς”

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Άθλος Ορεστιάδας ολοκλήρωσε την πορεία του στο League Cup Ν. Σαμαράς στους «8» της διοργάνωσης.

Στο 2ο συναρπαστικό, με πολλές εναλλαγές σε σκορ και συναισθήματα, αγώνα με τον ΠΑΟΚ,  η ομάδα μας πάλεψε κόντρα στους Κυπελλούχους Ελλάδας στο κλειστό της Μίκρας. Πανηγύρισε ένα σετ, είχε τις ευκαιρίες ιδιαίτερα στο 2ο σετ, με δύο χαμένα σετ μπολ να πετύχει κάτι καλύτερο, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι με «πρωταγωνιστές» ξανά τον Γάλλο Τρούχτσεφ και τα δικά μας λάθη, επικράτησαν τελικά με 3-1 (25-17, 29-27, 26-28, 25-18) σετ και πέρασαν στα ημιτελικά του θεσμού. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 27 πόντους ο Βραζιλιάνος “μπόμπερ” μας, Ρενάν Μπουιάτι.

Πλέον ο Άθλος επικεντρώνει την προσοχή του, στο στόχο της διάκρισης στo πρωτάθλημα και στα δύο τελευταία ματς για το φινάλε του Ά γύρου, αρχής γενομένης της αναμέτρησης της Δευτέρας με Πήγασο Πολίχνης και μετέπειτα στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του 2023 με ΑΟΠ Κηφισιάς, στην Ορεστιάδα.

Στο α’ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο στο σκορ μέχρι και το 10-10 αλλά κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος σερί λάθη του Άθλου, σε σερβίς και επιθέσεις, άρχισε να “χτίζει” μια διαφορά ασφαλείας ξεφεύγοντας 19-12 . Παρά τις αλλαγές των αδελφών Μποζίδη Βασίλη αντί Ρίτιτς και Παναγιώτη αντί Σόρα σε μία προσπάθεια του Ρουμάνου τεχνικού Κριστιάν Τσιτιγκόϊ να διορθώσει κάποιες ανορθογραφίες σε υποδοχή και ανάπτυξη του παιχνιδιού, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-17, από άστοχο σερβίς του Ρενάν .

Στο 2ο σετ η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε από νωρίς με καλό σερβίς του Μπέικ 2-6, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με καλό σερβίς του Μπλανκενάου και κόντρα επίθεση του Φαν Χάρντερεν με 12-11. Ακολούθησε νέα μάχη πόντο πόντο, 14-14, με τον Άθλο να πιέζει τους γηπεδούχους, παίρνοντας προβάδισμα 19-20,  χάρις σε απίστευτες άμυνες των Ρίστιτς και Μπέικ. Τελικά έστω και δύσκολα με μπλοκ στον Γάτση, η ομάδα μας έφτασε και με τη βοήθεια του video chek στο 24-22. Μετά από δύο δικά μας χαμένα σετ μπολ, του Ρίστιτς, με σερβίς στο φιλέ και άουτ επίθεση, ο Άθλος απέτυχε να τελειώσει το σετ και αντί για την ισοφάριση σε 1-1 σετ, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του, με πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, να ζευγαρώσει στη συνέχεια με 29-27, 2-0 τα κερδισμένα του σετ.

Στο γ’ σετ ο Τσιτιγκόϊ “έριξε” πολύ νωρίς στο παιχνίδι τον Π. Μποζίδη στη θέση του- αρνητικού για ένα ακόμη παιχνίδι – Σόρα και από καλό σερβίς Ρενάν και μπλοκ η ομάδα μας ξέφυγε με 4-7. Έπειτα από μάχες πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 16-16. Δύο σερί άσοι του Μπέικ έδωσαν προβάδισμα στον Άθλο 19-20, ο Ρενάν με μπλοκ άουτ έκανε το 21-22, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά 23-22 και έφτασε σε ματς μπολ. Ο Άθλος έμεινε «ζωντανός», στο 24-25 ο Μποζίδης είχε σερβίς άουτ,  οι Θεσσαλονικείς “απάντησαν” με νέο ματς μπολ 26-25, αλλά μετά την ισοφάριση του Ρενάν 26-26 η ομάδα μας από χαμένο σερβίς του Σαλταφερίδη πήρε το σετ με 26-28 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ σετ  μετά το αρχικό 4-4 ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 10-6 με άσο του Μπλανκενάου. Η διαφορά με πιεστικό σερβίς του Φαρ Χάρντενερ και αποτελεσματικό μπλοκ του Τακουρίδη αυξήθηκε σταδιακά από 13-7 σε 17-11. Με πρωταγωνιστή το διεθνή Γάλλο ακραίο, Τρούχτσεφ και δικά μας εύκολα λάθη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 19-14 για να πανηγυρίσει τελικά δίκαια με 25-18 και 3-1 σετ την πρόκρισή τους στους “4” του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τσιούλα, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Πασπάλα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-17

2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 29-27

3ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 26-28

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων (21 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 54 επιθέσεις (57% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ 3-1 (25-17, 29-27, 26-28, 25-18).

ΆΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Kιτσιγκόι): Μπουιάτι 27π. (24/42επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Ράμος Πέρεζ 4 (1/4επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Σόρρα 1 (1/2επ.), Μπέικ 13 (9/23επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 65%υπ., 33%αρ.), Ρίστιτς 17 (15/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 39%αρ.) / Συναδινός (λ. – 78%υπ., 56%αρ.), Μποζίδης Π., Β. Μποζίδης.

Δηλώσεις

Κριστιάν Τσιτιγκόϊ (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Ήταν μια καλή προπόνηση για τα δύο επόμενα σημαντικά παιχνίδια με Πήγασο Πολίχνης και Α.Ο.Π Κηφισιάς. Προσπαθήσαμε να επιλύσουμε κάποια προβλήματα, μετά από απίθανες καλές στιγμές, κάναμε παιδικά, εύκολα λάθη και όπως λέω πάντα σε αυτό το επίπεδο, με τέτοιες ομάδες δεν μπορείς να παίζεις έτσι. Δείξαμε ένα καλό επίπεδο, φτάσαμε σε κάποιους πολύ καλούς πόντους, αλλά στο φινάλε, ως ευρύτερη εικόνα  η νίκη δεν μπορεί να έρθει παίζοντας έτσι με τέτοιες ομάδες».

Σωτήρης Συναδινός (λίμπερο Άθλου Ορεστιάδας): «Όπως και το πρόσφατο ματς στην Ορεστιάδα γνωρίζαμε πως θα είναι ένας αγώνας με πίεση που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Παίζαμε κι οι δύο ομάδες σε ένα γήπεδο πολύ διαφορετικό από το δικό μας, άρα οι όροι θα ήταν ισάξιοι, σε κάποιες λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ έδειξε καλύτερο χαρακτήρα στη διαχείριση των φάσεων και αυτό έκρινε το παιχνίδι. Καταφέραμε πήραμε το 3ο σετ, κάναμε μια υπέρβαση και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει το ματς».