Πρωταθλητής Ευρώπης ο Βαγγέλης Ντούμας από την Αλεξανδρούπολη

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο πενηντάρι, ο Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας τερμάτισε πρώτος στον τελικό στα 100μ πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Βίλνιους και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Το νεότερο μέλος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, τερμάτισε σε χρόνο 1:00.80 ενώ το δικό του διπλό πανελλήνιο ρεκόρ παίδων και εφήβων είναι 1:00.66 κατακτώντας το μοναδικό μετάλλιο της ελληνικής αποστολής φέτος και μάλιστα χρυσό. Αυτό καμία σημασία βεβαίως δεν έχει: η Ελλάδα πανηγυρίζει το πρώτο της-και μάλιστα χρυσό- μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, που είναι το 61ο στην ιστορία της και το 15ο χρυσό (13 ασημένια, 33 χάλκινα).

Ο Ντούμας, γύρισε 3ος στα 50μ αλλά στη συνέχεια…έγινε αέρας. Στη δεύτερη θέση ανέβηκαν δυο αθλητές που τερμάτισαν σε 1:01.10, ο Ισπανός Καντεβάλ Μικολάου και ο Βούλγαρος Μανόλοφ

Ο Βαγγέλης Ντούμας θα συμμετάσχει επίσης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφού είναι μέλος της ομάδας 4Χ100.