“Ποδαρικό” με ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άθλο στην Ορεστιάδα

Με το… αριστερό ξεκίνησε το 2024 ο Άθλος Ορεστιάδας, καθώς η ομάδα μας ηττήθηκε στα σημεία με 3-2 (19-25, 26-24, 25-16, 23-25, 15-13) από την Α.Ο. Καλαμάτα ’80 στο νέο κλειστό της πόλης μας «Ν. Σαμαράς» στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Volleyleague.

H ομάδα μας με τον νέο πασαδόρο Κιν να μοιράζει όμορφα το παιχνίδι είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με 2-0 σετ στο ματς της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ωστόσο  κρίσιμα λάθη αθλητών μας, που δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα, «έγειραν την πλάστιγγα» υπέρ των φιλοξενούμενων, που δείχνοντας περισσότερη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία, κατάφεραν τελικά στις λεπτομέρειες του 5ου σετ  να φύγουν με δυο βαθμούς από την Ορεστιάδα.

Στο α’ σετ ο Άθλος προηγήθηκε με μπλοκ άουτ του Μπέικ 8-6, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, 9-8, αλλά ο Μπουιάτι ανέβασε ξανά τη διαφορά, 13-9 και 17-12. Ο Άθλος έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι 21-15 έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ της χρονιάς με 25-19 από σερβίς του Κοένεν στο φιλέ.

Το β’ σετ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας, που στο 7-4 είδε τον Ρίστιτς να έχει ενοχλήσεις στο πόδι. Ωστόσο ο Βόσνιος ακραίος, παρέμεινε στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Καλαμάτα με καλό σερβίς από τους Κοένεν, Χριστόφα να προσπεράσει με 7-8. Τα προβλήματα σε υποδοχή και μπλοκ έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στη συνέχεια με 14-18. Ο Άθλος με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε στον πόντο 18-19. Με κόντρα επίθεση του Μπουιάτι ήρθε η ισοφάριση 22-22 και το σετ μπολ της ομάδας μας 24-23, αλλά η Καλαμάτα “έμεινε όρθια” και από δικά μας λάθη ισοφάρισε τα σετ 1-1 με 24-26.

Η απώλεια του σετ, έδειξε να επηρεάζει ψυχολογικά την ομάδα μας, κάτι που οι Μεσσήνιοι εκμεταλλεύθηκαν και με ανεβασμένο μπλοκ προηγήθηκαν 3-7 και 9-16. Χωρίς ρυθμό και συγκέντρωση οι παίκτες του Άθλου συνέχισαν τα αβίαστα λάθη  και οι φιλοξενούμενοι ζευγάρωσαν με 16-25 τα κερδισμένα τους σετ, 1-2.

Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και το 16-16, καθώς σε εκείνο το σημείο ο Άθλος ξέφυγε με +3, 19-16 για να διατηρήσει την πολύτιμη διαφορά 21-18 και με πρωταγωνιστή τον Ρίστιτς να ισοφαρίσει 2-2 με 25-23, από άουτ σέρβις των φιλοξενούμενων.

Στο τάι μπρέικ  η Καλαμάτα με καλό σερβίς προηγήθηκε από την αρχή 8-10 ανέβασε τη διαφορά σε 9-13 και παρά την προσπάθεια της ομάδας μας, που μείωσε στον πόντο 12-13 με τον Μπέικ,  πιο τυχερή έφτασε με 13-15 στην πρώτη της νίκη απέναντι στον Άθλο.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 24-26

3ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21, 16-25

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-23

5ο σετ: 3-5, 8-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 62 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Καλαμάτας 80 οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 51 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 41 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς).

Tα σετ: 2-3 (25-19, 24-26, 16-25, 25-23, 13-15). Πόντοι: 103-108. σε 132΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 26π. (24/42επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 22 (17/40επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 21%αρ.), Κιν 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Ρίστιτς 17 (15/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 49%υπ., 14%αρ.), Κωνσταντινίδης 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Συναδινός (λ. – 64%υπ., 26%αρ.), Μποζίδης Παναγιώτης.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 8π. (7/12επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 33%αρ.), Αλεξάκης Αλ. 6 (2/7επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 33%αρ.), Γουέστ 5 (3/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 16 (15/32επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 22 (18/34επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Ντάκουρης (λ. – 67%υπ., 53%αρ.), Μαντέκας, Παλαιολόγος.

Δηλώσεις

Στα πολλά σκαμπανεβάσματα των αθλητών του στάθηκε στις δηλώσεις του ο Ρουμάνος προπονητής μας, Κριστιάν Τσιτιγκόι που είπε τα εξής: «Ήρθαμε από διακοπές 10 ημερών και προετοιμαστήκαμε σκληρά για αυτό το παιχνίδι. Ορισμένοι παίκτες ίσως ήταν κουρασμένοι και δεν ήταν έτοιμοι να παίξουν αυτό το ματς. Είχαμε έναν νέο πασαδόρο, αλλά είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Είναι η 7η φορά που συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω τι να πω…»

Ο διεθνής Ούγγρος πασαδόρος, Κάμερον Κιν, που μολονότι έδειξε πολύ καλά στοιχεία δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα νίκη δήλωσε:  «Θεωρώ ότι στο α’ σετ παίξαμε πολύ καλά, ειδικά στο μπλοκ άμυνα. Στα επόμενα σετ δεν υπήρχε και ξαφνικά κάτι άλλαξε, χωρίς να γνωρίζω τι ήταν αυτό. Φυσικά είχαμε κάποια πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι μας, που πρέπει να τα διατηρήσουμε και να χτίσουμε πάνω σε αυτά για τα επόμενα ματς, αλλά σίγουρα πρέπει να μιλήσουμε μεταξύ μας για να δούμε τι έφταιξε και χάσαμε αυτό το παιχνίδι. Ευχαριστώ πολύ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και μας στήριξε και έκανε ότι καλύτερο μπορούσε..»

Μεταξύ των φιλάθλων στο κλειστό «Ν. Σάμαρας» βρέθηκε και ο αρχηγός της ποδοσφαιρικής ομάδας του Ορέστη Ορεστιάδας, Παύλος Σταματόπουλος.

Τιμήθηκαν οι Αλεξάκης, Μποζίδης

Την τιμητική τους είχαν λίγο πριν την έναρξη του πρώτου αγώνα της νέας χρονιάς με την Καλαμάτα οι αθλητές του Άθλου Ορεστιάδας, Νίκος Αλεξάκης και Πάνος Μποζίδης.

Οι δύο άσοι της ομάδας, βασικά μέλη της ομάδας βόλεϊ της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος και διεθνείς με την Εθνική ομάδα της Αστυνομίας τιμήθηκαν από τον νέο αντιδήμαρχο Αθλητισμού, Παντελή Δημούτση για την κατάκτηση της 2ης θέσης και του ασημένιου μεταλλίου, στο 11ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αστυνομίας, που διεξήχθη το καλοκαίρι στο Τορίνο της Ιταλίας (17-24/6).

«Κέρδισε τα βλέμματα» στο ποδαρικό της η νέα λευκή φανέλα της CAAN

Η νέα λευκή φανέλα της CAAN, με την οποία  εμφανίστηκε ο Άθλος στον πρώτο αγώνα της νέας χρονιάς, αν και δεν συνοδεύτηκε από επιτυχία της ομάδας μας, κέρδισε τις εντυπώσεις των θεατών.  Η δημιουργία της εταιρείας του Δημήτρη Μπαχράμη που συνδυάζει στο γήπεδο την χρηστικότητα με την ομορφιά και τη φινέτσα, αποτελεί ένα ακόμη προϊόν  υψηλής ποιότητας και αυστηρών προδιαγραφών, εφάμιλλο με αυτά  γνωστών ξένων πολυεθνικών εταιρειών αθλητικής ένδυσης.