Πάλεψε ο Άθλος στην Κηφισιά, αλλά έχασε την 5η θέση στις… λεπτομέρειες

Με την 6η θέση της κανονικής περιόδου της Volleyleague στις αποσκευές του επιστρέφει ο Άθλος Ορεστιάδας από την Κηφισιά, μετά την ήττα στα σημεία με 3-2 (30-28, 22-25, 25-23, 26-28, 15-12) που γνώρισε έπειτα από 139′ από τον Α.Ο. Π Κηφισιάς. Η ομάδα μας, που “πλήρωσε” ξανά τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία των σετ (ιδιαίτερα στο α’), θα μπορούσε να φύγει και με τρίποντο από το χαμηλοτάβανο Ζηρίνειο, ωστόσο αρκέστηκε στον «χρυσό» πόντο και τους 13β, που παρά την ισοβαθμία με τον Πήγασο Πολίχνης, άφησε στην 7η θέση τους Θεσσαλονικείς.

Πλέον ο Άθλος, που την Τετάρτη 6/3 υποδέχεται στην Ορεστιάδα τον ΠΑΟΚ στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, θα κυνηγήσει τη διάκριση στη Volleyleague σε μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων για τις θέσεις 5-7, μεταφέροντας τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου. Από την τελική βαθμολογία του μίνι πρωταθλήματος θα προκύψει και το τελικό πλασάρισμα της σεζόν. Η κλήρωση των εδρών του προγράμματος θα γίνει την Δευτέρα 4/3 στην ΕΣΑΠ.

Η παράδοση των 5 σετ στους αγώνες συνεχίστηκε και στο Ζηρίνειο, όπου σε ένα ματς… ακατάλληλο για καρδιακούς η ομάδα μας ξεκίνησε τον τελευταίο αγώνα της regular season με βασικό διαγώνιο τον Βραζιλιάνο Ρενάν Μπουιάτι. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων 10-8, με ανεβασμένο μπλοκ του Άθλου ήρθε η ισοφάριση 17-17 και το προβάδισμα 19-17. Αβίαστα λάθη μας, έφεραν ξανά το σκορ στα ίσα 19-19, με τις δυο ομάδες από εκατέρωθεν χαμένα σερβίς και τελειώματα των διαγώνιών τους, να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23. Εκεί με παράβαση της Κηφισιάς, η ομάδα μας έφτασε πρώτη σε σετ μπολ, 24-23 αλλά παρά τις 3 ακόμη ευκαιρίες που είχαμε για την κατάκτηση το σετ, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που από λάθος του Ρενάν, πανηγύρισαν μετά από ένα πραγματικό “γκραν γκινιόλ”  με 30-28 το 1-0 σετ.

Παρά το χαμένο σετ στα σημεία ο Άθλος μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ, όπου προηγήθηκε με 5-1. Η Κηφισιά εκμεταλλευόμενη λάθη , μείωσε με ένα επιμέρους σερί, 5-1 στον πόντο, 6-5, αλλά μετά το 9-9 η ομάδα μας με καλό σερβίς και άσο του Κιν ξέφυγε με νέο σερί 5-0, 14-9. Η είσοδος του Μπόγιτς αντί του Σπυριούνη και νέα δικά μας λάθη, «ροκάνισαν» τη διαφορά, 15-13. Ο Άθλος είχε τον έλεγχο 19-17, αλλά άσος του Μπόγιτς έφερε σε απόσταση αναπνοής την Κηφισιά, 20-19. Με συνεχόμενες επιθέσεις του Ρενάν και διαδοχικά μπλοκ άουτ των Χάτσεσον, Μπέικ η ομάδα μας έφτασε ξανά πρώτη σετ μπολ, 24-21 για να έρθει με νέο μπλοκ άουτ του Ιρανού άσου,  η ισοφάριση 1-1 σετ και το 25-22.

Με τον Διαμαντίδη να ξεκινάει βασικό λίμπερο, αντί του Συναδινού, στο 3ο σετ και κακές επιλογές σε σερβίς και υποδοχή, η Κηφισιά ξέφυγε 10-7. Η ομάδα μας μείωσε 12-11, αλλά οι γηπεδούχοι με λύσεις και έναν ασταμάτητο Ρικάρντο ξέφυγαν 16-13. Σερί σερί μπλοκ του Μπέικ στον Μπόγιτς έφερε το σκορ στα ίσα 17-17 και παρά το νέο προβάδισμα της Κηφισιάς με 20-18, το τεχνικό σερβίς του Μπέικ, έδωσε με άσο «κεφάλι» 21-20 στον Άθλο. Με αλλεπάλληλες εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 24-23 για να ζευγαρώσουν οι γηπεδούχοι με 25-23, 2-1 τα σετ, από παράβαση του Ρενάν.

Με καλή ψυχολογία από την κατάκτηση της 5ης θέσης και λάθη του Άθλου, η Κηφισιά προηγήθηκε 8-6 και 12-8, αλλά ο Χάτσεσον μείωσε σε 14-12. Οι αθλητές μας συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ τους γηπεδούχους που μπήκαν με +3 στην τελευταία στροφή , 20-17, αλλά εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Μπέικ στον Οκοσάνοβιτς μείωσε στον πόντο, 20-19. Από φιλέ των γηπεδούχων, ήρθε η ισοφάριση 20-20, ενώ ο Άθλος προσπέρασε για πρώτη φορά στο σετ, 21-20 με άσο του Ρενάν. Με τη βοήθεια και του φιλέ, ο Ρικάρντο ισοφάρισε 22-22 ενώ ο Γκλαντστόουν Jr έδωσε προβάδισμα 23-22 στους γηπεδούχους. Ο Άθλος όμως δείχνοντας χαρακτήρα και ψυχή, αφού «έσβησε» τρία σετ μπολ των αντιπάλων του,  με μπλοκ του Ράμος την ανατροπή ισοφαρίζοντας 28-26, 2-2 σετ, στέλνοντας έτσι τη διεκδίκηση της νίκης στο τάι μπρέικ.

Εκεί μετά από ένα ρεσιτάλ εκατέρωθεν χαμένων σερβίς, ο Άθλος προηγήθηκε 8-7, αλλά η Κηφισιά με άσο του νεοεισελθώντα  Παύλου ξέφυγε 10-8. Η ομάδα μας ισοφάρισε 12-12, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 14-12 με μπλοκ του Σπηλιώτη και τελικά πήραν τη νίκη από άστοχη επίθεση του Ρενάν.

H ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ VOLLEYLEAGUE 2023-2024.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μετά το τέλος του συναρπαστικού ματς ο Ρουμάνος τεχνικός μας, Κριστιάν Τσιτιγκόι δήλωσε τα εξής:  «Η ιστορία της ζωής μας. Πάντα κάνουμε καλά παιχνίδια, αλλά τις περισσότερες φορές χάνουμε στις λεπτομέρειες, στο τέλος. Θα γίνουν μεγάλες μάχες για την 5η θέση μεταξύ των τριών ομάδων. Θα χρειαστεί καλή πνευματική και σωματική προετοιμασία. Φέραμε καλούς παίκτες τον Δεκέμβρη τόσο ποιοτικά, όσο και σε χαρακτήρες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μεγάλο βάθος πάγκου. Συνεχίζουμε όμως με τον ίδιο ρυθμό ευελπιστώντας για το καλύτερο πλασάρισμα στο τέλος της σεζόν».

Από την πλευρά του ο Καναδός ακραίος μας Ζακ Χάτσεσον τόνισε: «Σε γενικές γραμμές η ομάδα μας πάλεψε πάρα πολύ καλά. Κάναμε αρκετά λάθη ειδικά στα τελειώματα των σετ, αλλά και γενικότερα. Κάναμε όμως και καλά πράγματα όλοι μαζί ως ομάδα. Ήμασταν ενωμένοι και ανυπομονώ για τα πλέι οφ, όπου θα γίνουν σημαντικές μάχες. Πρέπει να κάναμε πολλά λάθη από το σερβίς και στο πρώτο σετ αυτά μας κόστισαν. Χάσαμε λόγω κάποιων λαθών καθώς θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί αλλιώς η κατάσταση αν παίρναμε το πρώτο σετ. Ίσως τότε να κερδίζαμε με 3-1…»

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.