Πάλεψε με πάθος ο Άθλος Ορεστιάδας, αλλά προδόθηκε ξανά απ’ τα λάθη του

Σε ένα συναρπαστικό,  ανταγωνιστικό ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ ισορροπία μεταξύ των ομάδων μέχρι τους 20 πόντους των σετ και υπέροχη ατμόσφαιρα από 1500 φιλάθλους στο νέο κλειστό «Ν. Σαμαράς» της Ορεστιάδας,  ο Άθλος Ορεστιάδας με τη μαχητική του εμφάνιση, “έβαλε δύσκολα” και στον Παναθηναϊκό. Για ακόμη μια φορά όμως τα λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ και ιδιαίτερα τα πολλά χαμένα σερβίς στο 40 μας στέρησαν την ευκαιρία να στείλουμε τον αγώνα στο 5ο σετ και “έγειραν την πλάστιγγα” της νίκης υπέρ του Παναθηναϊκού, που παρουσία αρκετών φίλων του έφυγε από την Ορεστιάδα με τη νίκη 1-3 (21-25, 22-25, 25-20, 21-25) σετ.

Ο Άθλος, στην επιστροφή του ανέτοιμου 100% Ρενάν (λόγω του προβλήματος υγείας που αντιμετώπισε) ξεκίνησε με πίεση στο σερβίς και προηγήθηκε με λάθος του Πρωτοψάλτη 8-7. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος λάθη της ομάδας μας, προσπέρασε με τον Ερνάντεζ 8-11. Η πίεση στο σερβίς και οι άσοι του Ρίστιτς, έβαλαν ξανά μπροστά τον Άθλο μας, 11-12, που παρά την αντίδραση των «πράσινων» με  καλοστημένο μπλοκ στον Έρνάνετζ έκανε το 17-15. Με καλό σερβίς και άσο του Πρωτοψάλτη οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι με +3 19-22 και από λάθος του Ρίστιτς κέρδισαν το 1ο σετ με 21-25.

Αμφίρροπο ξεκίνημα είχε και το 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει ισχνό προβάδισμα 7-8 από λάθος του Ρίστιτς, ο οποίος «ρέφαρε» στη συνέχεια,  βάζοντας μπροστά με 11-10 τον Άθλο. Ο Ερνάντεζ «ζεστός» σε επίθεση και σερβίς έδωσε το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του 11-13, αλλά οι αθλητές του Σιτιγκόι με εντυπωσιακό μπλοκ στον Κουβανό διαγώνιο των φιλοξενούμενων έκαναν το 16-15. Τα καλά σερβίς του Κασαμπαλή και μπλοκ έφεραν ξανά τους «πράσινους» μπροστά με +3, 17-20. Οι παίκτες μας δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν με πρωταγωνιστή το Ρενάν 22-22, αλλά από 3 διαδοχικά λάθη μας ο Παναθηναϊκός ζευγάρωσε με 22-25 τα κερδισμένα του σετ.

Στο 30 σετ οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 14-14, όπου ο Παναθηναϊκός με το καλό σερβίς του Κασαμπαλή ξέφυγε 14-16. Ο Άθλος ισοφάρισε 18-18 με τον Ρενάν. Μπαίνοντας όμως στην τελική ευθεία του σετ, η ομάδα μας  με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Αλεξάκη στον Βουλκίδη και τελειώματα του Ρενάν ξέφυγε με +4, προηγήθηκε 24-20 για να μειώσει σε 2-1, 25-20 με ένα ακόμη μπλοκ των Αλεξάκη-Σόρα.

Ισορροπημένο ήταν κα το ξεκίνημα του 4ου σετ με τις δύο ομάδες , έπειτα από ρεσιτάλ εκατέρωθεν χαμένων σερβίς και λύσεις από τον Μπέικ να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν πάνω από 2 πόντους μέχρι και το 16-16. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 16-18. Δυνατή επίθεση του Ρενάν και μπλοκ στον Ερνάντεζ έφερε την ισοφάριση 19-19. Το μπαράζ των χαμένων σερβίς του Άθλου βρήκε κερδισμένο τον Παναθηναϊκό ο οποίος μετά το 21-21 με 4 επιθέσεις του Φράγκου, που ξεκίνησε βασικός στο σετ, αντί του Κόβαρ, έφτασε με 21-25 στη νίκη με 1-3 σετ και στο πολύτιμο τρίποντο, αφήνοντας τους αθλητές του Άθλου να αρκούνται στο θερμό χειροκρότημα του κοινού της Ορεστιάδας.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-20

4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-20, 21-25) σε 103΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 19 (17/42επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξάκης 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράμος Πέρεζ 11 (4/6επ., 7 μπλοκ), Σόρρα 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 14 (8/21επ., 4 μπλοκ, 46%υπ., 23%αρ.), Ρίσιτις 12 (9/24επ., 1 μπλοκμ 2 άσσοι, 44%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (λ. – 70%υπ., 26%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 2π. (1/2επ., 1 άσσος), Κοβάρ 3 (2/11επ., 1 άσσος, 63%υπ., 32%αρ.), Πετρέας 10 (7/9επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 19 (16/34επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 15 (11/21επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 36%υπ., 9%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 52%υπ., 24%αρ.), Φράγκος 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κριστιάν Σιτιγκόι (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Γενικά ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς, μολονότι ο διαγώνιός μας Ρενάν, δεν ήταν 100% έτοιμος, λόγω του θέματος υγείας που αντιμετώπισε μέσα στην εβδομάδα. Παίξαμε καλά, αλλά στα κρίσιμα σημεία στη λεπτομέρεια, κάναμε κάποια λάθη τα οποία μας στοίχισαν.
Ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός, είναι πολύ ποιοτικές και περιμένουν το λάθος του αντιπάλου για να τον τιμωρήσουν. Από την άλλη δεν πιέσαμε στο σέρβις όσο θέλαμε και εκεί  οι φιλοξενούμενοι μας έβαλαν λίγο δύσκολα. Θα μπορούσαμε να πάμε καλύτερα, αλλά τελικά κρατάμε ό,τι ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς.

Σχολιάζοντας τα πολλά χαμένα σερβίς στο παιχνίδι του Άθλου Ορεστιάδας ο κ. Σιτιγκόι τόνισε: «Ειδικά στο 4ο σετ χάσαμε 10 η 11 σερβίς και είναι σαν να ξεκινάμε το παιχνίδι από 0-11. Παρόλα αυτά καταφέραμε ισορροπήσαμε το σετ, πήγαμε μέχρι τον 20ο πόντο μαζί, αλλά από κει και πέρα κάναμε λάθη τα οποία μας κόστισαν. Πρέπει στα σημαντικά παιχνίδια με τέτοιες ομάδες να παίζεις ως ομάδα. Ορισμένες φορές κάποιοι ίσως έπαιξαν περισσότερο για το εγώ τους, ώστε να φανούν και να κάνουν τη διαφορά, ωστόσο αυτό πάντα δεν βγαίνει ειδικά στα μεγάλα παιχνίδια. Θα ακολουθήσουμε την τακτική μας ως ομάδα και θα τη “χτίσουμε” έτσι, ώστε μέρα με τη μέρα να είμαστε καλύτεροι».

Για τη συνέχεια του πρωταθλήματος ο Ρουμάνος τεχνικός είπε: «Είμαι αισιόδοξος, αυτά τα παιχνίδια έρχονται σε καλή στιγμή γιατί με Μίλωνα και ΠΑΟΚ στη συνέχεια αντιμετωπίζουμε τις 4 κορυφαίες ομάδες,  και αυτό είναι πολύ καλό τεστ για εμάς. Είμαστε καλή και σκληρή ομάδα. Θα πάμε να δείξουμε τι αξίζουμε και θεωρώ ότι μπορούμε να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο, αρκεί να μην κάνουμε “παιδικά” λάθη που μας στοιχίζουν».

Μοχάμαντ Ρέζα Μπέικ (Ακραίος Άθλου Ορεστιάδας): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι, απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα με πολύ καλούς παίκτες. Προσπαθήσαμε σήμερα και ελπίζω πως στο επόμενο ματς με τον Παναθηναϊκό θα κερδίσουμε».

Αναφερόμενος στο πάθος που έχει στο παιχνίδι του, όπως φάνηκε και σήμερα ο Μπέικ είπε: Παίζω πάντα έτσι ως αθλητής, «Βάζω» όλο το κορμί,  το μυαλό μου την ενέργειά μου στο γήπεδο και μου αρέσουν πολύ οι φίλαθλοι της Ορεστιάδας, με βοηθάνε. Ελπίζω ότι αυτό σήμερα ήταν ένα βήμα για να φτάσουμε ακόμη ψηλότερα».

Για το επόμενο, εκτός έδρας ματς με τον Μίλωνα δήλωσε: «Προχωράμε βήμα βήμα, παίξαμε καλά για 4 αγωνιστικές, προσπαθούμε πάντα και ελπίζω να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στη συνέχεια».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Κάναμε πολύ καλά τα δύο πρώτα σετ. Τακτικά πήγαμε καλά αλλά μετά από δικά μας λάθη βάλαμε τον Άθλο στον αγώνα. Χάσαμε το 3ο σετ. Ο Άθλος πράγματι έπαιξε πολύ καλά και μείωσε. Το 4ο σετ ήταν πολύ δυνατό, είχε ποιότητα, είχε δύναμη και εμείς είμαστε ευχαριστημένοι που στα τελειώματα ήμασταν καλοί και πήραμε τη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Η ομάδα του Άθλου είναι πολύ καλή. Εμείς θέλουμε να κερδίζουμε τα σετ έστω και στα τελειώματα των σετ. Η είσοδος του Φράγκου έγινε για να βελτιώσουμε την υποδοχή στο φλοτ σερβίς του Άθλου. Ο Φράγκος είναι πολύ καλός στην υποδοχή με τα δάκτυλα στα φλοτ και όπως είδατε μας βγήκε. Πάντα ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κόσμο στον Έβρο και πάντα όποτε παίζουμε εδώ μας έχουν στηρίξει και φυσικά τους ευχαριστούμε».

Γρηγόρης Κοντοστάθης (λίμπερο Παναθηναϊκού: «Λίγες ομάδες θα περάσουν αλώβητες με καθαρό σκορ από την Ορεστιάδα. Συγχαρητήρια στον Άθλο για την εμφάνιση. Εμείς είχαμε κάποια κενά διαστήματα. Πρέπει να το δούμε και να το διορθώσουμε στο μέλλον. Είχαμε την ευκαιρία να κλείσουμε το ματς με 3-0 αλλά δεν το κάναμε. Θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει κάποιο βαθμό εδώ. Παλέψαμε όμως και πήραμε το τρίποντο. Πρέπει να μαζέψουμε το μυαλό μας και να προετοιμαστούμε γιατί πάμε για δύσκολο αγώνα στο Αζερμπαϊτζάν. Περιμέναμε πως ο Άθλος θα μας πίεζε με το σερβίς. Κάποιες φορές αντέξαμε και κάποιες φορές όχι. Δεν παίζουμε μόνοι μας και ο Άθλος σήμερα έπαιξε πολύ καλά. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν σήμερα η δύναμη μας. Ηταν σα να παίζαμε στην έδρα μας. Μας βοήθησαν να νικήσουμε στο τέλος τον αγώνα».

Φωτό: Σταμάτης Γκροζούδης