Πάλεψε για το καλύτερο ο Άθλος Ορεστιάδας κόντρα στον ισχυρό Παναθηναϊκό

Την ήττα με 3-0 (25-17, 25-20, 25-17) σετ γνώρισε στο κλειστό του Μετς ο Άθλος Ορεστιάδας, που πάλεψε στα ίσα για δύο σετ  κόντρα στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό, αλλά πιεζόμενος από το σερβίς και την ανωτερότητα των γηπεδούχων στην επίθεση, δεν απέφυγε τα λάθη στα κρίσιμα σημεία.

Παρουσία του προέδρου του συλλόγου, Γιώργου Τσολακίδη, του νέου αποκτήματος της ομάδας, Παρασκευά Τσέλιου, αλλά και λιγοστών φίλων του Άθλου που ταξίδεψαν από την Ορεστιάδα η ομάδα μας προσπάθησε από την αρχή να πιέσει με το σερβίς, δημιουργώντας προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή και ως ένα σημείο τα κατάφερε, ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ, όπου παρακολουθούσε στο σκορ τους γηπεδούχους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα , ο Άθλος μπήκε δυνατά  είχε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι τον 4ο πόντο και παρά την ισοφάριση των “πρασίνων” διατηρούσε τον έλεγχο τον ρυθμό του έως το 9-11 αξιοποιώντας τα καλά σερβίς του Κιν, αλλά και τα λάθη του αντιπάλου. Ο Παναθηναϊκός στο σημείο εκείνο αύξησε την πίεσή του, μείωσε τα δικά του λάθη “βάζοντας δύσκολα” στους παίκτες του Τσιτιγκόι. Οι «πράσινοι»  ισοφάρισαν σε 11-11 και 13-13, κάπου εκεί όμως ένα μικρό σερί +3 των γηπεδούχων με Ερνάντεζ, άλλαξε τα δεδομένα, 16-13. Το 18-15 έγινε 19-17, αλλά στη συνέχεια μετατράπηκε σε 25-17 και 1-0 σετ, με την ομάδα μας να “λυγίζει”.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του 2ου σετ με τον Άθλο να “κοιτάει στα μάτια” τους γηπεδούχους 9-9 και να “παίρνει κεφάλι” με 11-12 με ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Ερνάντεζ. Στη συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός «πάτησε γκάζι» ξεφεύγοντας με 20-15 για να φτάσει με “αιχμή του δόρατος” τον Κουβανό διαγώνιο στο 2-0 με 25-20.

Στο γ’ σετ ο Άθλος Ορεστιάδας μπήκε δυνατά, διεκδικώντας το καλύτερο, πίεσε στο σερβίς του και πλησίασε οριακά σε 10-9 με άσο του Ζακ Χάτσεσον. Το αποτελεσματικό όμως  σερβις του Παναθηναϊκού και η καλή λειτουργία στο μπλοκ άμυνα, έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στους «πράσινους», 16-10 που εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη μας έφτασαν δίκαια στη νίκη 3-0 σετ, με 25-17. Μοναδικός αθλητής μας με διψήφιο αριθμό πόντων (10π) ο Βραζιλιάνος Ρενάν.

Πριν το εναρκτήριο σερβίς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το χαμό του άλλοτε τιμ μάνατζερ του τμήματος και οπαδού του Παναθηναϊκού, Γιώργου Αλεξανδρή, που έχασε πρόωρα τη ζωή του.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κριστιάν Τσιτιγκόϊ (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Ήρθαμε εδώ με στόχο να παλέψουμε. Λυπάμαι για κάποια «παιδικά» λάθη στα κρίσιμα σημεία, αλλά παίζαμε με τον Παναθηναϊκό. Έπρεπε να χαρούμε το παιχνίδι και να παίξουμε χωρίς φόβο. Όταν έχεις δύο σημαντικά κομμάτια του παζλ, τον πασαδόρο και τον ακραίο με μόλις 10 μέρες κοινών προπονήσεων, είναι αδύνατο να λειτουργούν στο 100%. Ξεκινάς με κάποια απλά πράγματα και σιγά σιγά αρχίζεις να παίζεις καλό και απλό βόλεϊ, αποφεύγοντας τα εύκολα λάθη. Με τέτοιες ομάδες , όπως ο Ολυμπιακός και  Παναθηναϊκός, που σε πιέζουν τόσο δυνατά, μπορεί να κάνεις λάθη, αλλά στόχος μας είναι μέσα από την προπόνηση, να διορθώσουμε κάποια πράγματα στο μέλλον.»

Σωτήρης Συναδινός (Λίμπερο Άθλου Ορεστιάδας): «Όταν αντιμετωπίζεις τέτοιες δυνατές ομάδες γνωρίζεις πως θα είναι ένας δυνατός αγώνας με μεγάλη πίεση. Οι ομάδες αυτές ξεκινάνε από την αρχή μέχρι τέλους να πιέζουν , αφού δεν τους ενδιαφέρει ο αντίπαλος και θέλουν μόνο να κερδίσουν με «καθαρό» σκορ. Από την πλευρά μας θεωρώ πως θα μπορούσαμε να φέρουμε ένα πιο καλό αποτέλεσμα, αν δεν κάναμε τόσα λάθη στο δικό μας παιχνίδι. Ξέραμε πως ο Παναθηναϊκός θα πιέσει στο σερβίς, πως είναι πολύ δυνατός σε μπλοκ άμυνα, αλλά αυτό που έπρεπε να κάνουμε εμείς ήταν να μειώσουμε τα λάθη μας, ώστε να μείνουμε όσο πιο κοντά μπορούμε. Έχουμε μπροστά μας άλλα δύο ματς με δυνατές ομάδες και άλλα δύο με Πήγασο και Κηφισιά, σε κάθε παιχνίδι δεν μας ενδιαφέρει ο αντίπαλος, αλλά πάμε με το ίδιο πάθος για να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.»

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 35 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς), και οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας  προήλθαν: 7 άσσοι, 19 επιθέσεις (29% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς).

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιτιγκόι): Μπουιάτι 10π. (6/17επ., 4 άσοι), Ράμος Πέρεζ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 4 (4/21επ.,  33%υπ.), Κέιν 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Κωνσταντινίδης 2 (1/5επ., 1 μπλοκ.), Χάτσεσον 8 (5/14επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39%υπ., 17%αρ.) / Συναδινός (λ. – 59%υπ., 14%αρ.), Μποζίδης Π.