Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 τον Άθλο στην Ορεστιάδα

Ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ με νέο προπονητή τον Αλεξάντερ Σένισιτς στον πάγκο και κορυφαίους τους δύο ακραίους του Κλίνκενμπεργκ και Φρομ πήρε καθαρή νίκη με 3-0 σετ από τον Άθλο στην Ορεστιάδα, έβαλε στο ενεργητικό του πολύτιμο τρίποντο και πήρε βαθιά ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας στο φινάλε είχε νεύρα και κόκκινη κάρτα στον Δημήτρη Ριζόπουλο και σημαδεύτηκε από δύο διαιτητικά λάθη καθώς δεν αφαιρέθηκε πόντος από τον Άθλο όταν μετά από τσάλεντζ σε σερβίς του Κασαμπαλή αρχικά η μπάλα δόθηκε στον Άθλο αλλά όπως φάνηκε στο βίντεο η μπάλα ήταν άουτ. Δόθηκε πόντος στον Φοίνικα αλλά και στον Άθλο ενώ στη συνέχεια των διαμαρτυριών δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Ριζόπουλος που δεν γράφτηκε στο σκορ. Έτσι αντί να γίνει το σκορ 18-24 έγινε 19-23.

Γενικά ήταν ένας αγώνας που είχε ωραίες φάσεις και ένα δυνατό φινάλε εφάμιλλο των δύο σπουδαίων ομάδων. Πρώτοι σκόρερ του Φοίνικα ήταν οι Φρομ, Κλίνκεμπεργκ που πήραν από 15 πόντους, ενώ ο Άθλος υστέρησε επιθετικά και είχε πρώτο σκόρερ τον Αλγκούλ με 11 πόντους.

Ο Φοίνικας χρειάστηκε χρόνο για να μπει στο παιχνίδι, ειδικά στην υποδοχή, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι πιέζοντας από το σερβίς. Με τον Ριζόπουλο να ηγείται των προσπαθειών, ο Άθλος προηγήθηκε 6-2, ενώ στην πορεία αύξησε τη διαφορά στο 11-6 και κατόπιν στο 14-8. Με άσσο του Κασαμπαλή έγινε το 16-10, ωστόσο ο Φοίνικας από το σημείο εκείνο ανέβασε στροφές και έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 16-13. Η είσοδος του Παπαδόπουλου αντί του Φρομ για την υποδοχή βοήθησε στην άμυνα, ενώ δύο επιθέσεις από Κλίνκενμπεργκ μείωσαν τη διαφορά ακόμα περισσότερο στο 18-16. Η ισοφάριση ήρθε στο 18-18 με άουτ σερβίς του Γκένοφ, ενώ το μπλοκ του Βέλγου ακραίου έφερε τον Φοίνικα για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι από εκεί και πέρα και πήγε στην παράταση. Ο Φρομ με τρεις επιθέσεις και κατόπιν ο Μιχάλοβιτς με άλλες τρεις οδήγησαν τον Φοίνικα στην κατάκτηση του σετ με 28-26, παρότι προηγήθηκαν τρία set balls του Άθλου.

Το παιχνίδι ήταν πιο ελεύθερο στο δεύτερο σετ και κατ’ επέκταση στο θέαμα από τις δύο ομάδες, με τις εντυπωσιακές άμυνες να χαρίζουν αρκετές φάσεις διαρκείας. Αναφορικά με το σκορ, μετά το 5-5 που ήρθε με pipe του Φρομ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πρόσκαιρα με +2, αλλά η ισοφάριση ήρθε εκ νέου στο 10-10 με τον Τζούριτς. Μετά το 14-14 ο Φοίνικας προσπέρασε και ανάγκασε τους αντιπάλους του σε πολλά λάθη, ενώ ο Ντε Πρα αντικαταστάθηκε από τον Μποζίδη για το υπόλοιπο του σετ. Έτσι η διαφορά έφτασε στο +5, στο 16-21 με επίθεση του Φρομ, ο οποίος συνέχισε με μία ακόμα επίθεση και έναν άσσο για να “γράψει” το 17-23. Ο Άθλος μείωσε με δύο πόντους του Μποζίδη στο 21-24, αλλά δύο λάθος σερβίς των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το σκορ στο 21-25.

Παρότι το τρίτο σετ ξεκίνησε ως μονόλογος του Φοίνικα και μέχρι το 7-12 έδειξε ότι έτσι θα κυλήσει μέχρι τέλους, οι γηπεδούχοι με μαχητικότητα και πάθος από τους νεαρούς Μποζίδη και Τσιουτσιουλούδη έφεραν την ισοφάριση στο 14-14 και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Ο Φοίνικας υπήρξε καθοριστικός σε πολλά σημεία και χάρη στον Κλίνκενμπεργκ με τρεις συνεχόμενους πόντους, έκανε το 17-20. Ένα έξυπνο πλασέ του Μιχάλοβιτς και μια λάθος επίθεση του Ριζόπουλου διαμόρφωσαν το 17-22 για τον Φοίνικα. Ο Κλίνκεμπεργκ έχασε το σερβίς (18-22).

Ο Κασαμπαλής έκανε σερβίς. Αρχικά δόθηκε άσσος στον Άθλο για το 19-22 αλλά μετά το τσάλεντζ ρέφερι αποδείχτηκε πως η μπάλα ήταν άουτ στο σερβίς του Κασαμπαλή. Αντί όμως να γίνει το 18-23, διατηρήθηκε ο πόντος του Άθλου και το ματς συνεχίστηκε με το 19-23. Και σα να μην έφτανε αυτό δεν χρεώθηκε η κόκκινη κάρτα που χρεώθηκε ο Δημήτρης Ριζόπουλος για διαμαρτυρία προς τον πρώτο διαιτητή. Έτσι, συνολικά το σκορ έπρεπε να γίνει 18-24, αντ΄ αυτού συνεχίστηκε στο 19-23 και το ματς πήρε φωτιά καθώς ο Άθλος κατάφερε να ισοφαρίσει…

Ο Αλγκούλ έκανε το 20-23 παρότι και εδώ χρειάστηκε πάλι το Τσάλεντζ που αυτή τη φορά ήταν υπέρ της Ορεστιάδας. Ο Ντε Πρα πήρε μπλοκ και μείωσε κι άλλο 21-23. Ακολούθησε μία ακόμα αμφισβητούμενη φάση. Ο Μιχάλοβιτς κάρφωσε άουτ. Αρχικά οι διαιτητές έδωσαν τη μπάλα στον Φοίνικα αλλά άλλαξαν απόφαση και δόθηκε ο πόντος στον Άθλο και σωστά καθώς η μπάλα φάνηκε να φεύγει ψηλά χωρίς να υπάρχει μπλοκ του Κασαμπαλή. Έτσι το σκορ έγινε 22-23. Στην επόμενη φάση έγινε το 23-23. Μετά από από δύο δύσκολες φάσεις ο Μιχάλοβιτς και ο Τζούριτς με επιθέσεις έκαναν το 25-23 για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ ο οποίος πήρε και το νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 21-25, 23-25) σε 94 λεπτά.

Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 8π. (5/9επ., 3 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 10 (10/25επ.), Κασαμπαλής 3 (2/3επ., 67% υπ.), Αλγκούλ 11 (9/11επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (8/16επ., 1 άσσος, 85% υπ.- 38% αρ.), Γκένοφ 3 (3/14επ., 53% υπ.- 21% αρ.) / Βελούδης (λ. 86% υπ.- 50% αρ.), Τσιουτσιουλούδης, Μποζίδης 5 (4/8επ., 1 μπλοκ), Διαμαντίδης (50% υπ.- 25% αρ.), Τσολακίδης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 10π. (10/30επ.), Παπαλεξίου 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (3/4επ., 3 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 15 (12/19επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 64% υπ.- 36% αρ.), Τζούριτς 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Φρομ 15 (13/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 54% υπ.- 27% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. 45% υπ.- 23% αρ.), Χαραλαμπίδης, Παπαδόπουλος.