Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε με 3-1 σετ του ΟΦΗ

Δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για τον Άθλο Ορεστιάδας

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League 2022-2023 και την πρώτη νίκη στην έδρα του και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει ο Άθλος Ορεστιάδας.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαβόρ Γκένοφ νίκησε τον Ο.Φ.Η. 3-1 σετ σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς προσπερνώντας τον Πήγασο Πολίχνης.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός από το 3ο σετ όταν και γύρισε το ματς παρότι έχανε με 26-25. Ο Σικούκου και ο Τζάρβις σημείωσαν από 12 πόντους αλλά γενικά η ομάδα της Κρήτης υστέρησε στην υποδοχή και στην επίθεση και περιορίστηκε στην τελευταία θέση μαζί με τον Αριστοτέλη Σκύδρας με 3 βαθμούς.

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα. Μέχρι το πρώτο μισό του 1ου σετ και συγκεκριμένα μέχρι το 13-13 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με τον Κάιο Ντε Πρα εκτελεστή και τον Ριζόπουλο να χαλάει την υποδοχή των Κρητικών από το σερβίς, ο Άθλος έκανε το πρώτο του σερί 4-0 και ξέφυγε 17-13. Στο 21-17 άλλο ένα σερί 3-0 από επιπολαιότητες των παικτών του ΟΦΗ έσπρωξαν τον Άθλο στην κατάκτηση του 1ου σετ με 25-18.

Ακριβώς ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Για την ακρίβεια προηγήθηκε ο ΟΦΗ με 12-11 με επίθεση του Χήρα. Ισοφάρισε ο Ριζόπουλος 12-12, ο Αλγκούλ με δύο μπλοκ και ένα λάθος των κρητικών έδωσαν συνολικό σερί 4-0 για τον Άθλο ξεφεύγοντας με 15-12. Ο Αμπράο το πάλεψε για τον ΟΦΗ μειώνοντας σε 16-15 αλλά εκεί οι Κρητικοί έπαθαν μπλακ άουτ. Με τον Κάιο Ντε Πρα να διαλύει την υποδοχή των αντιπάλων του και τους Γκένοφ, Γκλαντστόουν να “πυροβολούν” σε “πέναλτι” και κόντρα επιθέσεις ο Άθλος έκανε συνολικό σερί 7-0 για το 23-15 και κάπως κρίθηκε το 2ο σετ 25-17 με επίθεση του Ριζόπουλου.

Ντέρμπι έγινε στο 3ο σετ με τον Άθλο να ξεφεύγει 12-8 με τον Αλγκούλ. Ο Αμπράο και ο Βαϊόπουλος κράτησαν στον αγώνα τον ΟΦΗ και με προσωπικές τους ενέργειες και έναν άσσο του πρώτου ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 23-24 που έγινε με λάθος του Ριζόπουλου. Ο Γκένοφ και ο Αλγκούλ έβαλαν μπροστά τον Άθλο 25-24. Η ακριτική ομάδα είχε και δύο ευκαιρίες σε κόντρα επιθέσεις να τελειώσει τον αγώνα αλλά με μπλοκ του Σικούκου στον Ριζόπουλο έγινε το 26-26 και ο Αμπράο σε κόντρα επίθεση έκανε το 27-26. Το σετ τελείωσε με άουτ επίθεση του Γκένοφ. Ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 σετ και κρατήθηκε ζωντανός.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ με τον Άθλο να κάνει τη διαφορά στο φιλέ με τους πολύ δυνατούς Αλγκούλ, Γκένοφ και ξέφυγε 7-3. Ο Ριζόπουλος ξαχτύπησε στο σερβίς και με άσσο και έμεσους πόντους άνοιξε τη διαφορά στο 17-11. Ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να ακολουθήσει καθώς η υποδοχή του ήταν μέτρια ποιοτικά και οι επιθετικοί του δε μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα. Έτσι ο αγώνας έκλεισε 25-17 και 3-0 με τη διπλή προσπάθεια του Αλγκούλ εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους του Άθλου Ορεστιάδας.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-17, 26-28, 25-17) σε 106 λεπτά.

Οι πόντοι του Άθλου προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 12 (7/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάιο 12 (8/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4/5 επ.), Αλγκούλ 16 (11/15 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (7/16 επ., 3 άσσοι, 80% υπ.- 20% άριστες), Γκένοφ 24 (31/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ.- 22% άριστες) / Βελούδης (λ. 70% υπ.- 15% άριστες), Τσολακίδης, Μποζίδης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 12 (6/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 50% υπ.- 25% άριστες), Χήρας 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σικούκου 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 1 (1/2 επ.), Βαϊόπουλος 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Αμπράο 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ.- 36% άριστες) / Τσαδήμας (λ. 50% υπ.- 27% άριστες), Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν.

O προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Θέλω να αφιερώσω τη σημερινή νίκη στο Νίκο Σαμαρά και ξέρω από δικούς του ανθρώπους, ότι το όνειρό του ήταν να δει ξανά ψηλά την Ορεστιάδα και να μπορέσουμε να την κρατήσουμε στην κατηγορία! Ήταν κομβικό το παιχνίδι, καταφέραμε να διατηρήσουμε την τακτική και την έδρα μας, αυτό που είχα πει να είμαστε ανταγωνιστικοί και όποιος έρχεται εδώ μέσα να… περνάει δύσκολα και να παίρνουμε βαθμούς. Το καταφέραμε και με τον ΟΦΗ, μία πάρα πολύ οργανωμένη ομάδα, η οποία όμως δεν κατάφερε να σκοράρει καθόλου, σταματήσαμε τελείως τον σκόρερ της και καταφέραμε επίσης να είμαστε συνεχώς μπροστά στο σκορ. Ο ΟΦΗ σήμερα δεν είχε ποτέ εύκολο side out, πιέσαμε σωστά όπως έπρεπε και τους χαλάσαμε το σκορ τους. Ούτως η άλλως είναι μία ομάδα που δεν σκοράρει πάρα πολύ, γιατί έχει κάποια προβληματάκια, αλλά κι εμείς καταφέραμε το μειονέκτημά τους να το κρατήσουμε σε χαμηλά νούμερα και να είμαστε ανταγωνιστικοί».

Ο λίμπερο του Άθλου Ορεστιάδας Σπύρος Βελούδης είπε: «Πραγματικά μία μεγάλη νίκη για μας, τη θέλαμε πάρα πολύ και ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξή του, ήταν πραγματικά ένας έξτρα παίχτης για εμάς! Αυτή τη νίκη τη θέλαμε πάρα πολύ, τη σκεφτόμασταν μέρες και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι που ήρθε! Τώρα τα κεφάλια μέσα για τη συνέχεια… Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά στο δικό μας side out, δηλαδή στην επίθεση μετά την υποδοχή, ήμασταν αποτελεσματικοί, παίξαμε με ποιότητα στην υποδοχή, προβληματίσαμε από την άλλη στα δύο πρώτα σετ τον ΟΦΗ με το σέρβις μας και καταφέραμε σε συγκεκριμένες περιστροφές, να “ανοίξουμε την ψαλίδα” και από εκεί και πέρα να είναι εύκολο. Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ μας πίεσε, χαλάσαμε την ποιότητα της υποδοχής μας, δυσκολευτήκαμε να βρούμε λύσεις, το παιχνίδι πήγε στον πόντο κι εκεί μικρές λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά για τον ΟΦΗ που πήρε το σετ. Επανήλθαμε όμως ευτυχώς στο 4ο σετ δυναμικά, με ποιότητα και σταθερότητα και φτάσαμε σε αυτήν την πολύ σημαντική νίκη».

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Στα δυο πρώτα σετ ήμασταν τραγικοί. Όχι μόνο στις επιδόσεις μας, αλλά και στην απόδοση. Στο τρίτο σετ μαζεύτηκαν τα πράγματα. Το κερδίσαμε στη λεπτομέρεια και περιμέναμε πολύ καλύτερη αντίδραση στο τέταρτο σετ. Στο 4ο σετ, τα σερβίς του Άθλου μας δυσκόλεψαν αλλά και από δικά μας λάθη σε εύκολες συνθήκες, που ήταν πολύ εύκολα. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Άθλου, ήταν πολύ καλύτερος από εμάς. Εμείς σταθήκαμε μόνο σε ένα σετ. Σίγουρα είμαστε σε δύσκολη θέση, αλλά εδώ είμαστε για να το προσπαθήσουμε. Πρέπει να γίνουμε καλύτερη ομάδα, είτε με ενίσχυση, είτε να γίνουμε καλύτεροι εμείς. Δεν ήμασταν πνευματικά έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Κάναμε σε πολύ μικρό ποσοστό, αυτά που προετοιμάσαμε».

Ο λίμπερο του Ο.Φ.Η. Θοδωρής Τσαδήμας είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ορεστιάδας και πολλά συγχαρητήρια και στον κόσμο που δημιούργησε μια τρομερή ατμόσφαιρα. Για μας το ξεκίνημα ήταν πολύ νωθρό. Τα δυο πρώτα σετ έφυγαν πολύ γρήγορα με πολλά λάθη. Κάναμε λάθη στην υποδοχή. Στο τρίτο σετ αντιδράσαμε και καταφέραμε να το ανατρέψουμε. Πιστέψαμε ότι θα πάμε το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, αλλά με κάποια συνεχόμενα λάθη άνοιξε η διαφορά στο τέταρτο σετ. Γνωρίζαμε το σερβίς του Άθλου στην έδρα του. Πολλές ομάδες θα δυσκολευθούν να περάσουν από εδώ. Εμείς προχωράμε, έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και είμαστε σε πάρα πολύ δύσκολη θέση βαθμολογικά».