Λάθη και έλλειψη λύσεων στέρησαν στο 5ο σετ την επική νίκη-ανατροπή για τον Άθλο Ορεστιάδας

Την ήττα με 3-2 (25-22, 25-22, 14-25, 20-25, 15-9) σετ από τον Πήγασο Πολίχνης γνώρισε στο συναρπαστικό ματς της Ορεστιάδας ο Άθλος, που είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη που θα του χάριζε προβάδισμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης στο πρωτάθλημα και τον πρώτο λόγο για έξοδο στην Ευρώπη.

Στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής και τελευταίο της κανονικής περιόδου στο νέο κλειστό της πόλης «Ν. Σαμαράς» η ομάδα μας εμφανίζοντας δύο πρόσωπα, βρέθηκε από δικά της  λάθη να χάνει με 2-0 σετ, στη συνέχεια με πιεστικό σερβίς ισοφάρισε εύκολα 2-2 και έδειξε ικανή για την ανατροπή αλλά στο τέλος, παρά την προσπάθεια, «πλήρωσε» στο 6ο φετινό ται μπρέικ, τα αβίαστα λάθη της στα κρίσιμα σημεία και την έλλειψη επιθετικών λύσεων.
Με το αποψινό αποτέλεσμα οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση με 12 βαθμούς, με την ομάδα μας την 17η αγωνιστική να έχει ρεπό και την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου να αντιμετωπίζει στο Ζηρίνειο την Κηφισιά.

Με την επιτυχημένη «συνταγή» της Θεσσαλονίκης και βασικό διαγώνιο για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι τον Κολομβιανό Λέινερ Απόνζα Καραμπαλί ο Άθλος, αν και βρέθηκε στη αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ με 10-5, με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ-άμυνα, έκλεισε τη διαφορά στο 14-12. Δικά μας λάθη ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +4, 18-14, αλλά σωστές επιλογές των αθλητών και μια άουτ επίθεση του Πήγασου μείωσε και με τη βοήθεια του Video Chek τη διαφορά σε 18-17. Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν ξανά 21-18 και 23-20 για να κατακτήσουν με 25-22 το 1ο σετ.

Στο 2’ σετ ο Άθλος με  καλά σερβίς από Απόνζα και Μπέικ προηγήθηκε 8-6, αλλά ο Πήγασος μετά το 10-9 με ένα σερί 7 -0 ξέφυγε με καλό μπλοκ 16-10. Η ομάδα μας μείωσε προσωρινά με καλό σερβίς του Μπέικ 19-17, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις κατάλληλες λύσεις και εκμεταλλευόμενοι τη δική μας επιθετική δυστοκία και κάποια λάθη, ξέφυγαν 21-18 για να φτάσουν με 25-22, 2-0 σετ.

Δυνατά ξεκίνησε το 3ο σετ για την ομάδα μας, που με το Διαμαντίδη βασικό λίμπερο προηγηθήκαμε 8-4 και με δύο σερί άσους του Χάτσεσον 14-7. Έχοντας επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του ο Άθλος με το πολύ καλό μοίρασμα του Κιν και πρωταγωνιστές τους Μπέικ, Χάτσεσον εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-12. Έτσι με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να ρίχνει νωρίτερα «λευκή πετσέτα» στο σετ δίνοντας ανάσες στους βασικούς του ενόψει του 4ου σετ οι παίκτες του Τσιτιγκόϊ μείωσαν πανηγυρικά με 25-14 σε 2-1 σετ.

Με τον Διαμαντίδη να παραμένει στο βασικό σχήμα, η ομάδα μας ξεκίνησε και το 4ο σετ δυναμικά παίρνοντας «κεφάλι» από νωρίς με 8-5.  Κόντρα επίθεση του Μπέικ και αποτελεσματικό μπλοκ της ομάδα μας ανέβασε κι άλλο τη διαφορά 14-8. Με λάθη αντιπάλων και ψυχολογία στα ύψη ο Άθλος μας έφτασε στο 18-12. Ο Άθλος μπήκε στην τελική ευθεία προηγούμενος με 21-14 για να «γράψει» εύκολα ο Μπέικ με 25-20 την ισοφάριση 2-2 σετ, στέλνοντας τη διεκδίκηση της νίκης στο 5ο σετ

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του ται μπρέικ, 2-2 με τον Πήγασο από δύο σερί μπλοκ και δικά μας λάθη να προηγείται στη συνέχεια 7-2 και 8-4. Νέα αβίαστα λάθη σε υποδοχή και άμυνα ανέβασαν τη διαφορά στο +5, 10-5 για τους φιλοξενούμενους που τελικά με 15-9  πήραν με 3-2 το πολύτιμο δίποντο και μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του Α γύρου. Αξίζει να σημειωθεί πως στον αγώνα του Α γύρου ο Άθλος είχε νικήσει με το ίδιο σκορ (3-2) στην Πολίχνη και με πόντους 103-99 όσοι είναι και οι πόντοι που νίκησε ο Πήγασος στον αποψινό αγώνα.

Βραβεύτηκε ο MVP Βίκος Cola της 7ης αγωνιστικής Π. Μποζίδης

Πριν την έναρξη του αποψινού αγώνα στο N. Σαμαράς» του Άθλου με τον Πήγασο Πολίχνης ο Παναγιώτης Μποζίδης παρέλαβε το βραβείου του MVP Βίκος Cola για την ανάδειξή του ως πολυτιμότερος παίκτης της 7ης αγωνιστικής. Ο 21χρονος Ορεστιαδίτης “μαέστρος”, ερχόμενος από τον πάγκο στο κλειστό «Αλέξανδρος Νικολαϊδης» ήταν ο κορυφαίος της εβρίτικης ομάδας στην ιστορική νίκη επί του Πηγάσου στην Πολίχνη με 3-2 σετ. Την βράβευση πραγματοποίησε ο αντιπρόεδρος του ΤΑΑ Άθλος Ορεστιάδας, Ευστράτιος Κυλούδης.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπαχρήστου, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 10-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-09, 21-12, 25-14

4ο σετ: 8-5, 16-09, 21-14, 25-20

5ο σετ: 2-5, 5-10, 5-12, 9-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 63 επιθέσεις (47% αποτελεσμαικότητα), 12 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς) και οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 3 άσσοι, 59 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (22-25, 22-25, 25-14, 25-20, 9-15) σε 127΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΆΔΑ (Κριστιάν Σιντιγκόι): Ράμος Πέρεζ 11π. (8/13επ., 3 μπλοκ), Απόνζα 11 (10/31επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 23 (20/41επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 66%υπ., 29%αρ.), Κιν 1 (1/3επ.), Κωνσταντινίδης 4 (0/5επ., 4 μπλοκ), Χάτσεσον 27 (23/38υπ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 10%αρ.) / Συναδινός (λ. – 82%υπ., 35%αρ.), Διαμαντίδης (λ. – 67%υπ., 33%αρ.), Τσέλιος 1 (1/4επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κριστιάν Τσιτιγκόι: «Ξανά η ίδια ιστορία… Κάποιοι παίκτες δεν αντιλαμβάνονται το βόλεϊ, όπως είναι στο κανονικό, καλό επίπεδο. Δεν καταλαβαίνουν πως το να παίζεις ομαδικά είναι πιο σημαντικό από το να κερδίζεις μόνος τα παιχνίδια. Στην προπόνηση, στην τακτική και σε κάποια παιχνίδια μπορεί να παίζουν πολύ καλά, αλλά όλα εξαρτώνται από το πως νιώθουν και πως αντιδρούν εκείνη την ημέρα. Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι που κανονικά θα έπρεπε να κερδίσουμε, όχι 3-0, αλλά με 3-1 σετ. Όταν όμως χάνεις όλους τους πόντους από άμεσα λάθη, δεν μπορεί να ζητάς κάτι περισσότερο. Ίσως ένα τυχερό 3-2…  Αλλά μιλώντας για σύστημα και σταθερότητα, όχι…

Το τελικό αποτέλεσμα έχει να κάνει με τη συγκέντρωση,  με το να θυσιάζεις το “εγώ” για χάρη της ομάδας, να παίζεις με ομαδικότητα σε κρίσιμα σημεία. Όλα αυτά όμως είναι  εκπαίδευσης. Αν έχεις προπονηθεί, αν το μυαλό σου σε σημεία “κλειδιά” του πρωταθλήματος είσαι έτοιμος να παίξεις για την ομάδα. Αυτού του είδους οι παίκτες δυστυχώς, ανεξάρτητα με το πόσο δουλεύουν, τους παίρνει πολύ χρόνο να  αντιληφθούν σε αυτές τις στιγμές τι είναι πιο σημαντικό. Να πάρεις το αποτέλεσμα ή να το πετύχεις παίζοντας ομαδικά; Στις κρίσιμες στιγμές, όταν υπάρχει άγχος, οι παίκτες κάνουν αυτό που έχουν συνηθίσει στις προπονήσεις και γενικότερα. Αυτού του είδους οι παίκτες, και δεν θέλω να μιλήσω άσχημα αυτούς, σε αυτό το επίπεδο θέλουν να “λάμψουν” ατομικά και είναι πιο σημαντικό για αυτούς να τους δει κάποιος ή να διεκδικήσουν ένα καλύτερο συμβόλαιο στο μέλλον. Δεν αντιλαμβάνονται το βολεϊ όπως πρέπει, να κάνω δηλαδή, αυτό που μου ζήτησε ο προπονητής, να ακολουθήσω την τακτική ή να σεβαστώ κάποια πράγματα.  Κάποιες φορές η δουλειά πολλών μηνών μπορεί να ένα χαθεί μέσα σε μια στιγμή όταν ένας ή δύο παίκτες θέλουν να κερδίσουν μόνοι τους. Κι αυτό είναι αδύνατον! Είδαμε σήμερα δυο πρόσωπα της ομάδας, τα δύο πρώτα σετ όπου ο καθένας έπαιζε για τον εαυτό του και τα επόμενα που παίξαμε ομαδικά, “θυσιάστηκε” ο ένας για τον άλλον γυρίσαμε το ματς και το διεκδικήσαμε στα ίσα. Με το που ο καθένας άρχισε να κοιτάει περισσότερο το εγώ τoυ ήρθε αυτό το αποτέλεσμα…

Mοχαμαντρέζα Μπέικ: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, στα δύο πρώτα σετ ήμασταν σαν… κοιμισμένοι, στα δύο επόμενα αρχίσαμε να παλεύουμε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για σήμερα. Κάποιες φορές στο βόλεϊ συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί συνέβη σήμερα, πήραμε έναν βαθμό. Θα πρέπει να δουλέψουμε ξανά για τα επόμενα ματς».