Στη δωρεά ενός ολοκαίνουριου οικίσκου σε μια τριμελή πυρόπληκτη οικογένεια στην Κίρκη Αλεξανδρούπολης, προχώρησε ο Διαχειριστής Εθνικού Συστήματος Φυσικού Αερίου (ΔΕΣΦΑ).
Ο οικίσκος τοποθετήθηκε και παραδόθηκε στην οικογένεια σήμερα Δευτέρα 3 Ιουνίου 2024, αφού πρώτα πραγματοποιήθηκαν από τις υπηρεσίες του Δήμου Αλεξανδρούπολης οι εργασίες απομάκρυνσης της κατεστραμμένης από τη φωτιά οικίας, η προετοιμασία του εδάφους και η σύνδεση του οικίσκου με το δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης. Για τον οικιακό εξοπλισμό μερίμνησε η εταιρία VICKO Αλεξανδρούπολης, η οποία ανέλαβε να προσφέρει τα απαραίτητα ενός νοικοκυριού.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj8tQDd3RrgZEGjJ6rEsCgdaaaLIsAp3NnrOeimgzvhDHc36WIS0ex5QKPydpuswZQ4TIsduuq3V-IrC10TZBmMPNOPYHKrtluXVaUJwlXhWQ3EXz9GGKHUSGDNogYr9VIv_j0V51YiPe10l7jmMie_zsxm28BdY7uIBosaEkcRfLmOMyzO5vA6q49We0w/w640-h360-rw/565620.jpg)
Σύμφωνα με την Αλεξάνδρα Χατζηαντωνίου, υπεύθυνη επικοινωνίας του ΔΕΣΦΑ, ο συγκεκριμένος οικίσκος είναι ο ένας από τους τέσσερις, δωρεά του ΔΕΣΦΑ προς τον Δήμο Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο του προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, για την κάλυψη αναγκών πυρόπληκτων οικογενειών.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlIWjLazpYWYLhTv66kbNfOkHLCjd5T2inH9OENtAhHrKOcbvd7RwY2nclHH_OKUnvQ1GcglENSlLLxVkzEiGSGRWyV_tEJdhu207qLCTIL5lezmc1_XWJynN9vrl1_TJu8jVgoTD3MtDTf1DyiHiE8JmEJAdsnPh8egyFVqPhuPamm4_oXSwXlFNxFBY/w640-h360-rw/500499689_n.jpg)
Ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης Γιάννης Ζαμπούκης ευχαρίστησε τόσο τον ΔΕΣΦΑ όσο και την εταιρία Vicko, τονίζοντας ότι όσο υπάρχουν άνθρωποι και συλλογικότητες που νοιάζονται, μπορούμε να κάνουμε μικρά θαύματα