Άξιζε τουλάχιστον βαθμό ο Άθλος στην Πυλαία, ώρα Κυπέλλου σήμερα με Ηρακλή

Μια ανάσα μακριά από έναν… ιστορικό θρίαμβο, βρέθηκε ο Άθλος Ορεστιάδας στο “Παλατάκι” της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα μας, αν και ηττήθηκε με 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 28-26) σετ από τον ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, «κοίταξε στα μάτια» τον πανίσχυρο αντίπαλό της, “έβαλε δύσκολα” στον κάτοχο του Σούπερ Καπ και σίγουρα άξιζε τουλάχιστον κάποιον πολύτιμο πόντο, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η ομάδα μας, παραμένει στη Θεσσαλονίκη, όπου αύριο στις 17.00 στο Κατσάνειο, ρίχνεται στη μάχη διάκρισης του Κυπέλλου, κόντρα στον Ηρακλή σε “νοκ άουτ” αγώνα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε ένα ματς με φοβερές διακυμάνσεις στο σκορ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στην Πυλαία, ο Άθλος έπαιξε χωρίς άγχος αφού κόντρα στους υπερπρωταθλητές Ελλάδας, δεν είχε τίποτα να χάσει και άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Με τον εξαιρετικό Καραμπαλί Απόντζα, βασικό διαγώνιο αντί του Βραζιλιάνου Ρενάν Μπουιάτι και άξιο συμπαραστάτη του στο σκοράρισμα, τον Ιρανό Μπέϊκ, το σύνολο του Κριστιάν Τσιτιγκόι έβγαλε ενέργεια, πάθος, αποφασιστικότητα, κέρδισε το πρώτο σετ, «λύγισε» στις λεπτομέρειες στο 2ο και 4ο σετ και αν απέφευγε τα λάθη στο τέλος θα μπορούσε να διεκδικήσει ακόμη και τη νίκη.

O Άθλος ξεκίνησε δυνατά, με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματική επίθεση είχε από την αρχή προβάδισμα 8-6, φτάνοντας τη διαφορά στο +4, 10-6 με τον Μπέικ. Άσος του Απόνζα «έγραψε» το 12-9 και παρά την οριακή μείωση του σκορ στον πόντο, 13-12 η ομάδα μας ξέφυγε ξανά με 17-14 από λάθος των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά με τον Τρούχτσεφ στο πόντο 19-18. Με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα και σερβίς του Απόνζα, ένα όμορφο πέρασμα του Μπέικ έδωσε ξανά αέρα στον Άθλο 3 πόντων, 21-18, αλλά στη συνέχεια με δικά μας λάθη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά, 21-21. Άουτ σερβίς και άστοχη επίθεση των γηπεδούχων, έφεραν ακόμη πιο κοντά στο σετ την ομάδα μας, 23-21 και παρά τον άσο του Τρούχτσεφ που ισοφάρισε 23-23, η ομάδα μας μετά από δύο χαμένα σετ μπολ κατέκτησε το σετ με επίθεση του Χάτσεσον και μπλοκ του Απόνζα, 27-25, 1-0 σετ.

Αμφίρροπο ξεκίνημα είχε και το 2ο σετ 4-4, με τον Άθλο Ορεστιάδας να παίζει ελεύθερα για το καλύτερο, αλλά ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» και πήρε προβάδισμα με 11-7. Το καλό μπλοκ του Άθλου μείωσε στον πόντο, 13-12. Λανθασμένες επιλογές της ομάδας μας έδωσαν νέο προβάδισμα +4 στον ΠΑΟΚ, 16-12, με τη διαφορά όμως να εξανεμίζεται και τον Άθλο να μειώνει σε 17-16. Με πρωταγωνιστή τον Μπέικ η ομάδα μας απειλούσε διαρκώς 23-22, αλλά παρά την προσπάθεια των αθλητών μας ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 1-1 σετ με 25-23.

Στο γ’ σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, έδειχνε να πατάει καλύτερα και με το σερβίς του να χαλάει την υποδοχή μας ξέφυγε 8-4. Εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη της ομάδας μας ξέφυγε 13-7, αλλά το καλό σερβίς του Κωνσταντινίδη έφερε με ένα επιμέρους σερί 3-0 τη διαφορά στο 13-10. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν τη διαφορά 16-12, ο Άθλος με τις επιθέσεις του Απόνζα μείωσε 19-17 και με δύο σερί μπλοκ στη συνέχεια πήγε το σκορ στον πόντο, 21-20. Τελικά όμως ο ΠΑΟΚ με την εμπειρία και την ποιότητα των παικτών του, ζευγάρωσε με 25-21 από επίθεση του Ντε Ντρις τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

Φοβερή μάχη έγινε και στο τελευταίο σετ όπου η ομάδα μας τα δωσε όλα για να στείλει το ματς στο ται μπρέικ! Ο Άθλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, 3-7, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11. Από κείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με το σκορ να εναλλάσσεται, χωρίς όμως κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει με διαφορά 19-19. Ο Άθλος, όπως και το πρώτο σετ, με τον Χάτσεσον έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Το σερβίς του νεοειεσελθόντα Π. Μποζίδη στο φιλε, αποδείχθηκε “δώρο” για τους Θεσσαλονικείς που έμεινα ζωντανοί 24-24. Ο Μπέικ επέμεινε και η ομάδα μας έφτασε σε νέο σετ μπολ, 25-24, το οποίο “έσβησε” όμως ο Ντε Ντρις 25-25, για να φτάσει τελικά ο ΠΑΟΚ στη νίκη 3-1 σετ, με 28-26, στερώντας στα σημεία από την ομάδα μας, τουλάχιστον τον βαθμό που άξιζε.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 25-27

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 25-21

4ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 28-26

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 56 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 28-26) σε 122΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 15π. (12/22π., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 42%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/3επ.), Τρούχτσεφ 17 (13/23επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 56%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 18 (12/31επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Λινάρδος 8 (8/12επ.), Σαμοϊλένκο 11 (10/14επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 83%υπ., 71%αρ.), Γάτσης.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Ράμος Πέρεζ 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ, 33%υπ.), Καραμπαλί 18 (15/34επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέικ 17 (15/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 22%αρ.), Κωνσταντινίδης 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Κέιν, Χούτσεσον 11 (9/25επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 27%αρ.) / Συναδινός (67%υπ., 29%αρ.0, Μποζίδης Π.

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Κριστιάν Τσιτιγκόϊ δήλωσε: «Έμεινα ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου, που με τη σκληρή δουλειά που γίνεται καθημερινά καταφέρνουμε να εμφανιζόμαστε βελτιωμένοι από αγώνα σε αγώνα. Το παιχνίδι κρίθηκε σε λεπτομέρειες και δείξαμε πόσο θέλαμε να κερδίσουμε. Προσπαθήσαμε απέναντι σε μία ομάδα με διαφορετικούς στόχους και μπάτζετ και παρόλα αυτά δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε όμορφο βόλεϊ. Για μένα το σημαντικότερο είναι ότι παίξαμε σαν ομάδα, κυνηγούσαμε κάθε φάση, δείξαμε χαρακτήρα, κάτι που θέλω να βλέπω από την ομάδα μου».

Ο λίμπερο της ομάδας μας Σωτήρης Συναδινός δήλωσε: «Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις, μπήκαμε δυνατά από την αρχή. Γνωρίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι ένας αντίπαλος με έμπειρους παίκτες, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε κρίσιμους πόντους. Ηταν μια πολύ καλή απόδοση από την ομάδα μας, παίξαμε με ένταση και πάθος και μας άρεσε το αποτέλεσμα, αν και θα θέλαμε τη νίκη, αλλά είμαστε ικανοποιημένοι από την απόδοσή μας. Σε κάθε παιχνίδι δεν σταματάς να πιστεύεις ότι μπορεί να… γυρίσει, συνεχώς κυνηγάς και ελπίζεις για τη νίκη. Στόχος μας είναι να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε στον βαθμολογικό πίνακα και τα αποτελέσματα θα κρίνουν το τι θα συμβεί.»

Ο νεαρός κεντρικός Θοδωρής Κωνσταντινίδης είπε: «Ήταν ασφαλώς μία από τις καλύτερες εμφανίσεις μας, παίξαμε πολύ συγκεντρωμένα και διάθεση και κάναμε τα λιγότερο δυνατόν λάθη. Σίγουρα μπορούσαμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα στο τέλος και να πάρουμε και τουλάχιστον ένα σετ».

Σήμερα με Ηρακλή για την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας

Με οδηγό την σημερινή του εμφάνιση, σήμερα Τρίτη 13 Φεβρουαρίου θα κυνηγήσει για δεύτερη χρονιά την πρόκρισή του στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Στις 17.00 στο Κατσάνειο η ομάδα μας αντιμετωπίζει τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 1η αγωνιστικής της Γ’ Φάσης του θεσμού.

Η ομάδα του Κριστιάν Τσιτιγκόι, παρά την κούραση, θα προσπαθήσει σε λιγότερο από ένα 24ωρο να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί, απέναντι στον “Γηραιό”, που έχει ως α’ στόχο φέτος την άνοδο στην Volleyleague, αλλά με τον κόσμο στο πλευρό της θα διεκδικήσει τις πιθανότητες πρόκρισης που έχει.

Αυτή τη στιγμή η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στην 3η θέση της Preleague και ενισχύθηκε με δύο Καναδούς, στη θέση του Βραζιλιάνου πρώην άσου του Άθλου Κάιο Ντε Πρα, αλλά και του ακραίου, Στέλιου Τζιουμάκα, που δε συνεχίζουν στην ομάδα. Πρόκειται για τον 23χρονο διαγώνιο της αυστριακής Αμστέτεν, Σαμουέλ Τζακμαν και τον 24χρονο ακραίο Μπράντον Φραϊσεν, που μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ήταν συμπαίκτης του «δικού μας» Ζακ Χάτσεσον στο Αζερμπαϊτζάν με τα “χρώματα” της Khari Bulbul Shusha. Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως από τραυματισμό προέρχεται ο έτερος ακραίος των γηπεδούχων, Δ. Ευφραιμίδης, που στον τελευταίο αγώνα της Preleague, φάνηκε ανέτοιμος στο

«Για μας η νίκη – πρόκριση αποτελεί μονόδρομο” ξεκαθάρισε ο Ρουμάνος τεχνικός μας, Κριστιάν Τσιτιγκόϊ για το αυριανό παιχνίδι του Κυπέλλου και πρόσθεσε: .”Είναι μία ομάδα της Preleague, για την οποία δεν γνωρίζω πάρα πολλά, αλλά ξέρω πως έκανε κάποιες καλές μεταγραφές. Έχω στα χέρια μου κάποια στατιστικά από παιχνίδια του, αλλά θέλω να τα μελετήσω λίγο καλύτερα. Όπως και να ‘χει όμως είναι ένα ματς που πρέπει να κερδίσουμε και να συνεχίσουμε στη διοργάνωση».

Κύπελλο Ανδρών – Γ’ Φάση – 1η αγωνιστική
Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024

Γυμναστήριο Κατσάνειο, 17.00 (Livestraming κανάλι Youtube Ηρακλή): Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής – Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς,