Στην Αλεξανδρούπολη FC για δεύτερη και συνεχόμενη φορά το κύπελλο της ΕΠΣ Έβρου

Σε ένα ματς γεμάτο από συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να νικήσει στην διαδικασία τον πέναλτι τον Ορέστη Ορεστιάδας με 4-3 μετά από ένα φανταστικό 90λεπτο (3-3) αλλά και συγκλονιστική παράταση (4-4).

Σημαντικότερος όλων στην διαδικασία των πέναλτι ήταν ο τερματοφύλακας της Αλεξανδρούπολης FC καθώς ο Κασκαντάμης απέκρουσε δύο πέναλτι επιτρέποντας στην ομάδα του να διατηρήσει τα σκήπτρα.

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ

με τον Ορέστη να ανοίγει το σκορ στο 13′ με τον Χρήστο Πεταλωτή με πλασέ, όμως η Αλεξανδρούπολη ήταν εντυπωσιακή. Στο 26′ ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι του Κώστα Πατσιώρα (που κέρδισε ο Ράλλης), ο οποίος ήταν MVP του αγώνα και μετά έκανε την ολική ανατροπή με δύο γκολ του Νίκου Γκαϊδατζή. Στο 40′ μετά από κάθετη πάσα Πατσιώρα για Κυριζάκη, ο Γκαϊδατζής έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε από κοντά ενώ στο 45′ μετά από νέα εκπληκτική κάθετη Πατσιώτα, Γκαϊδατζής πέρασε τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-3 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι με τρομερό πάθος κατάφεραν με κεφαλιά του Πεταλωτή στο 52′ μετά από κόρνερ και του Σταματόπουλου στο 60′ επίσης με κεφαλιά μετά από στημένη φάση, να ισοφαρίσουν σε 3-3 που ήταν και το σκορ του 90λεπτου.

Στην παράταση ο Ορέστης παρότι έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Θάνου στο 90+3′ για χτύπημα εκτός φάσης στον Άγγελο Πατσιώρα (στο φινάλε της κανονικής διάρκειας αποβλήθηκε και ο προπονητής του Ορέστη Παναγιώτης Μυλωνάς), κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 115′ με τον Τζελέπη, που αποβλήθηκε καθώς έβγαλε την φανέλα στον πανηγυρισμό του. Η Αλεξανδρούπολη όμως στο 124′ (4ο λεπτό των καθυστερήσεων στο Β’ μέρος της παράτασης) κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παπάζογλου και να στείλει το ματς στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί «μίλησε» ο Κασκαντάμης που απέκρουσε δύο πέναλτι και έδωσε στην ομάδα του το τρόπαιο.