Πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα για τον Άθλο στα play out

Ο Άθλος Ορεστιάδας γνώρισε την πρώτη ήττα στην διαδικασία των play out καθώς ηττήθηκε 3-1 από τον Πήγασο στην Πολίχνη (25-19, 22-25, 25-19, 25-19).

Tην πρώτη του ήττα στα πλέι άουτ της Volleyleague γνώρισε στην Πολίχνη o Άθλος Ορεστιάδας, που έχασε με 3-1 σετ (25-19, 22-25, 25-19, 25-19) για την 3η αγωνιστική της σειράς και παρέμεινε στους 20 βαθμούς. Πλέον το επόμενο παιχνίδι στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ, που μείωσε τη διαφορά σήμερα στους 5 βαθμούς, έχει το χαρακτήρα «τελικού».

Στο κλειστο «Αλέξανδρος Νικολαϊδης της Πολίχνης η ομάδα μας αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στα δύο τελευταία σετ, προδομένη από τα πολλά της λάθη, βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τους αντιπάλους της, οι οποίοι εξασφάλισαν μετά το 20 μία σημαντική διαφορά και με την 4η νίκη τους σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια με τον Άθλο, πανηγύρισαν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Στο α’ σετ, μετά το 5-5, οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλευόμενος λάθη του Άθλου ξέφυγαν με ένα σερί 4-0, 9-5. Ο Άθλος προσπάθησε και μείωσε στον πόντο 11-10 με Γκλαντστόουν Τζούνιορ, αλλά νέα «δώρα» από την Ορεστιάδα, μπλοκ και άσος του Πηγάσου έδωσαν και πάλι αέρα 17-12 στους γηπεδούχους. Οι αθλητές του Λάιου πλησίασαν ξανά 17-15, αλλά μετά το 19-15 ο Μαυροβουνιώτης έκανε το 22-18 για να πάρει προβάδισμα στα σετ ο Πήγασος, 1-0 με 25-19.

Αμφίρροπο ξεκίνημα είχε και το 2ο σετ, 6-6, ώσπου το καλό σερβις του Κασαμπαλή έδωσε προβάδισμα 6-10 στον Άθλο. Μετά από αλλεπάλληλες εναλλαγές στο σκορ, 14-13, 14-15 και 17-15 ο Άθλος με ένα σερί 0-3 πήρε και πάλι κεφάλι 18-17. Το μπλοκ του Αλγκούλ στον Μαυροβουνιώτη έκανε το 19-22 για να φτάσει η ομάδα μας μετά από δύο χαμένα σετ μπολ στην ισοφάριση 22-25 δια χειρός του διεθνούς Λίβυου κεντρικού μας.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα και του 3ου σετ για τον Άθλο Ορεστιάδας με τον Άλμπο και τους άσους του να δίνουν προβάδισμα 2-5 στους Εβρίτες. Ο Πήγασος με ένα σερί και πρωταγωνιστή το Μαυροβουνιώτη πέρασε μπροστά 10-8 και με καλό σερβίς του Μίλη έγινε το 13-10. Με άσους του Άλμπο έγινε το 13-13, αλλά με νέα λάθη του Άθλου σε υποδοχή και τελειώματα, ο Πήγασος ξέφυγε ξανά 19-15 και 21-16 για να ζευγαρώσουν έτσι οι γηπεδούχοι τα κερδισμένα τους σετ 2-1 και πάλι με 25-19.

Στο 4ο σετ ο Πήγασος ξεκίνησε εντυπωσιακά με 4-0, αλλά ο Άθλος «απάντησε» ισοφαρίζοντας 6-6 με άσο του αρχηγού μας Ριζόπουλου. Το σερβίς του Αρμενάκη και λάθη του Άθλου έδωσαν και πάλι σημαντική διαφορά 12-8 και 15-10 στους γηπεδούχους. Η ομάδα μας με καλό σερβίς και άσους μείωσε σε 17-14, αλλά ο Αρμενάκης ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +5, 19-14 για τους γηπεδούχους που μετά το 22-17 με άσο του Κανέλλου «έγραψε» με 25-19 το τελικό 3-1 σετ για τους Θεσσαλονικείς, που εξασφάλισαν την 7η θέση της κατάταξης και την παραμονή τους στην κατηγορία.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-19

2ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-19

4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 9 άσσοι, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 13 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 21-25, 25-19, 25-19)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιάννης Λάιος): Γκλαντσόουν 9π. (6/11επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50%υπ., 50%αρ.), Κασαμπαλής 5 (1/2επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Αλγκούλ 9 (5/13επ., 4 μπλοκ), Αλμπο 17 (11/34επ., 6 άσσοι), Ριζόπουλος 4 (2/9επ., 2 άσσοι, 20%υπ., 7%αρ.), Γκένοφ 14 (14/28επ., 45%υπ., 18%αρ.) / Βελούδης (λ. – 70%υπ., 33%αρ.), Τσολακίδης, Ιωαννίδης.

Δηλώσεις

Ο τεχνικός Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Σήμερα δεν κάναμε όλη την τακτική που είχαμε κάνει στην προπόνηση και αυξηθήκαν τα λάθη μας. Οπότε με τόσα λάθη δικά μας, έπρεπε να κάνει κι ο αντίπαλος άλλα τόσα… Οπότε φυσιολογικά χάσαμε, μπορούσαμε ίσως να πλησιάζαμε και σε ένα σετ ακόμη, αλλά ήταν δύσκολο. Εμείς θέλουμε ακόμη πέντε βαθμούς σε 3 παιχνίδια για να σωθούμε, θα προσπαθήσουμε για νίκη μέσα στην Κρήτη για να αυξήσουμε τη διαφορά και να μην έχουμε θέμα. Αλλά και στην Κρήτη να χάσουμε, έχουμε ακόμη το περιθώριο να κάνουμε δύο νίκες στα τελευταία παιχνίδια και να μείνουμε στην κατηγορία, Σε αυτό το μικρό διάστημα που έχουμε μέχρι το επόμενο ματς, αρχικά θα πρέπει να καθαρίσουμε το μυαλό μας και να δώσουμε στην προπόνηση λίγο παραπάνω σημασία σε σερβίς και υποδοχή».

Ο λίμπερο Σπύρος Βελούδης δήλωσε: «Κάναμε την προσπάθειά μας, αλλά σε κανένα φετινό παιχνίδι, σε όποια φάση και με όποιο κίνητρο, δεν καταφέραμε να κερδίσουμε τον Πήγασο. Συγχαρητήρια για τη δίκαιη παραμονή του, που ειδικά στα μεταξύ μας παιχνίδια ήταν καλός και σταθερός. Από κει και πέρα για μας ο στόχος παραμένει ο ίδιος, παραμονή όσο πιο γρήγορα γίνεται και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι μέσα στην Κρήτη. Πιστεύω θα ναι ένας σκληρός αγώνας, θα πρέπει να μελετήσουμε τα λάθη μας και τον αντίπαλο, ώστε να πάμε τη Μ. Πέμπτη στην Κρήτη και να πάρουμε τη νίκη».